Chci studovat bakaláře
Bakalářské studium oboru Kreativní odvětví a digitální kultura je tříleté a dá se studovat pouze prezenčně.
Předměty a lektoři
V rámci svého tříletého studia budete moci načerpat znalosti od našich praxí ostřílených vyučujících. Podívejte se, co vás na KODK čeká a nemine.
Jana Ovčáčková: Ateliér Kreativní odvětví a digitální kultura
Mária Štraneková: Komunikace v KODK
Matej Vázal: Digitalizace kulturního dědictví
Michal Kříž: Analýza a interpretace dat
Lukáš Trčka: Podnikatelství a kreativní business modely
Josef Kocourek: Marketing
Zdeno Kolesár: Dějiny designu
Jana Ovčáčková: Cultural Management
Anežka Řepík: Design Thinking
Alexandra Střelcová: Cirkulární ekonomika pro kulturu a kreativní odvětví
Ondřej Staněk: Komunikační (a eventová) agentura
Mária Štraneková: Green Design and Sustainable Materials
Eva Šviráková: Dotační management
Jitka Pánek Jurková: Kulturní diplomacie
Martina Dlabajová: Evropská dimenze KKO
Proč si vybrat Zlín?
- Naši studenti mají možnost zapojit se do mezinárodních i lokálních projektů a aplikovat nabyté teoretické znalosti do praxe.
- Pořádáme přednášky, workshopy, plenéry od zahraničních i lokálních lektorů, odborníků i skvělých pedagogů, s ateliérem jezdíme na exkurze a výjezdní workshopy, kde poznáváme současné kulturní prostředí.
- Nabízíme rozmanité studijní i pracovní stáže díky spolupráci s organizacemi po celém Česku, ale i s mezinárodními univerzitami či institucemi.
- Ateliérovou výuku a hosty přizpůsobujeme zájmu a zkušenostem studentů, a propojujeme je v rámci projektů se studenty z celé naší umělecké fakulty, čímž vytváříme ojedinělé tvůrčí prostředí.
- Nejsme jenom ateliér. Fakultní galerie G18 nabízí další formy vzdělávání, tvůrčí workshopy, přednášky, koncerty a možnosti pro setkávání nejrůznějších komunit a nadšenců. UPPER – Centrum kreativních průmyslů a podnikání či KOMAG – praktický výukový předmět Komunikační agentura umožňují další zapojení a spolupráci napříč všemi obory FMK i napříč fakultami UTB.
Přijímací zkouška
Na prezenční formu bakalářského studia oboru Kreativní odvětví a digitální kultura se můžete hlásit do 4. 12. 2024 prostřednictvím e-přihlášky. Přijímací řízení proběhne v lednu 2025 ve Zlíně.
Přijímací zkouška probíhá ve dvou kolech. První kolo přijímací zkoušky je talentovou zkouškou ve smyslu čl. 8 odst. 3 a odst. 4 statutu. Druhé kolo přijímací zkoušky se skládá z písemné zkoušky, tvůrčí zkoušky a ústní zkoušky.
Talentová zkouška, tedy první kolo proběhne 6. 1. 2025, do kdy elektronicky odevzdáte k hodnocení své domácí práce. Ty musí obsahovat motivační video, digitální portfolio a prezentaci mapující Váš přehled v oblasti kreativních a kulturních průmyslů.
- Vytvořte 60sekundový videomedailonek, ve kterém popíšete svůj zájem a motivaci ke studiu programu Kreativní odvětví a digitální kultura. Nezapomeňte nám říct, proč právě Vy jste tím vhodným kandidátem*kou. Video odevzdejte ve formátu MP4/MOV/AVI s doporučeným rozlišením 720px (nebo vyšším).
- Vaše digitální portfolio by mělo obsahovat fotodokumentaci s textovou částí reprezentující Vaše dosavadní působení v kreativních, kulturních a uměleckých projektech. Může zahrnovat akce, projekty, produkty, díla nebo iniciativy, kterých jste byl*a součástí. K jednotlivým projektům uveďte i časový rámec a Vaši roli. Vše můžete doplnit o odkazy na webové stránky nebo QR kódy na další doprovodné materiály. Portfolio o maximální délce 5 normostran odevzdejte ve formátu PDF.
- Vytvořte prezentaci, ve které představíte svůj zápal pro obor, co Vás v posledních měsících ovlivnilo nebo inspirovalo. Seznamte nás s médii nebo opinion leadery, které sledujete – podcasty, účty na sociálních sítích, hry, blogy, časopisy atd. Zmiňte také jaké kulturní akce jste v nedávné době navštívil*a – výstavy, vernisáže, veletrhy, performance, workshopy, přednášky, filmové projekce, kulturní události atd. Prezentaci o maximální délce 10 stran/slidů odevzdejte ve formátu PDF.
Druhé kolo přijímací zkoušky bude probíhat od 20. do 21. 1. 2025 ve Zlíně a skládá se z písemné, tvůrčí a ústní zkoušky.
Obsahem písemné zkoušky je všeobecný přehled v oblasti historie i současných trendů v kulturních a kreativních průmyslech se zaměřením na vizuální a digitální kulturu. V průběhu tvůrčí zkoušky vypracujete úkoly na dané téma, díky kterým máte možnost prokázat svou invenčnost a tvůrčí schopnosti. Závěrečná ústní zkouška odhalí Vaši motivaci a zájem o studium programu, hodnotit se bude Vaše představa o profesním zaměření a předpoklady pro kreativní týmovou práci.
Podrobné informace o průběhu přijímací zkoušky naleznete ve směrnici děkana.
Přípravný kurz
Pro zájemce o studium oboru Kreativní odvětví a digitální kultura je možnost zúčastnit se přípravného kurzu. Kurz proběhne v prezenční formě v galerii G18 na adrese Štefánikova 5670, 760 01 Zlín (v přízemí budovy U18) dne 13. 12. 2024 od 10 do 16 hodin.
Během kurzu si společně představíme základy kulturních a kreativních průmyslů, využití imerzivních technologií v kultuře nebo technologických postupů při kreativní práci. Vedoucí vás seznámí s tvorbou ideálního portfolia nebo přípravou k tvůrčí zkoušce. Nebude chybět ani prohlídka ateliérové imerzivní laboratoře a kreativní dílny Robota.
Kurzem vás provede vedoucí ateliéru Mgr. Jana Ovčáčková, Ph.D., vedoucí imerzivní laboratoře MgA. Matej Vázal a zástupce dílny Robota specializující se na technologie v designu MgA. Jan Veselský, Ph.D.
- Garant: Mgr. Jana Ovčáčková, Ph.D.
- Termín: 13. 12. 2024 od 10.00 do 16.00
- Cena: 2.499 Kč
- Kapacita: 25 účastníků
- Termín podání přihlášky: do 29. 11. 2024
- Přihlášku zašlete na mail slavikova@utb.cz, formulář přihlášky ke stažení zde
- Kontakt: Ing. Helena Slavíková, slavikova@utb.cz, tel: 576 031 832, 777 170 323
Individuální konzultace
V případě zájmu si na e-mailu slavikova@utb.cz lze domluvit individuální konzultaci s vedoucí našeho ateliéru. Více informací zde.