Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Ateliér Fotografie

Realizace a úspěchy

Úspěchy absolventů ateliéru Fotografie

Absolventi ateliéru se ve světě určitě neztratí. Příkladem kvality našich absolventů může být zisk ocenění Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku dva roky po sobě 2015 –  MgA. Jakub Skokan a MgA. Martin Tůma (studio BoysPlayNice) a 2016 MgA. Vendula Knopová. Nominaci na Fotografa roku si vysloužili i MgA. Dušan Tománek (2017, 2018, 2019)  a BcA. Vojtěch Veškrna (2020).

Dále je příkladem úspěšných absolventů módní fotografka BcA. Eliška Kyselková v Evropě sbírající ceny, nebo MgA. Lucia Sekerková-Bláhová se svou nedávno vydanou úspěšnou publikací Ženy predávajúce nádej o rumunských romských věštkyních. Lucia se zároveň v roce 2018 stala Osobností mladé české fotografie do 30 let, stala se finalistkou v sou­těži New East Photo Prize 2018 v Londýně, získala 1. cenu Feature Shoot Emerging Photography Awards a řadu dalších ocenění.

Rok 2019

Student ateliéru BcA. Dalibor Indra získal 2. místo se svým stolním kalendářem „Kamioňáci 2019“ v kategorii Stolní kalendář v soutěži Kalendář roku 2019, který připravil ve spolupráci s grafickým designérem Pavlem Liptákem.

MgA. Lucia Sekerková – Bláhová získala v roce 2019 cenu Osobnost mladé české fotografie za rok 2018. Cenu udělila Asociace profesionálních fotografů ČR.

Student bakalářského studia BcA. Sebastian Vošvrda obdržel 1. místo a cenu Canon Junior Award v soutěži Czech Press Photo 2019 za fotografie Hymnus na lásku.

Rok 2020

Student Sebastian Vošvrda vystavuje v rámci akce Blatenský festival 2020 svoje fotografie na téma Generace.

Student Lukáš Procházka vystavuje svoji autorskou knihu Stromček spotrebny na Bratislava Design Week 2020.

Rok 2021

Student doktorského programu ARF MgA. Adam Kencki publikoval fotografie v prestižní publikaci Fresh Eye.

Studentka BcA. Petra Bašnáková publikovala rovněž dvě fotografie ve výše jmenované publikaci. Publikace obsahuje výběr ze sta evropských mladých fotografů v soutěži Fresh Eye Photo.

Absolventi MgA. Elsa Rauerová a MgA. Matěj Skalický získali významné ocenění v soutěži Nejkrásnější české knihy za rok 2021 – 1. cena v kategorii Bibliofilie a autorské práce za publikaci “Týrání koček”, která vznikla jako výstup stejnojmenné experimentální výstavy ve zlínské galerii Kabinet T. Na pubilkaci dále spolupracovali absolventi MgA. Adam Kencki a MgA. Matej Chrenka.

Studentka doktorského studia a mezinárodně uznávaná česká fotografka MgA. Dita Pepe v roce 2021 získala  2. cenu v soutěži Nejkrásnější české knihy roku v kategorii Bibliofilie a autorské práce za knihu Hranice lásky, kde ve třinácti kapitolách zkoumá hranice lásky, trauma jako motivaci k tvorbě a fotografii jako terapii. Publikace MgA. Dity Pepe je zároveň kreativní částí disertační práce realizované na FMK UTB ve Zlíně.

Rok 2022

V březnu 2022 obdržel student BcA. Jan Smolík 1. místo v soutěži Kalendář roku v kategorii digitální tisk za kalendář “Posedy”.

Dne 01. 04. 2022 zahajoval ateliér Fotografie výstavu “Černá kostka, bílé jablko” v galerii G4 v Chebu. Jednalo se o retrospektivní výstavu, kde vystavovalo 21 studentů a 4 doktorandi. Výstava doktorandů měla samostatný název “Vyšší princip”. K výstavě se realizoval časopis (ZIN) v nákladu 80 ks.

V dubnu 2022 vystavoval ateliér Fotografie v Národním zemědělském muzeu v Praze fotografie v rámci projektu “Studenti fotografují zemědělství” (Zemědělství 4.0). Výstava vznikla na základě zadání muzea a součástí projektu je i katalog. Fotografie jsou nyní (leden – duben 2023) nově vystavené v Muzeu potravin a zemědělských strojů v Ostravě.

V dubnu 2022 ateliér Fotografie vystavoval v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně (Baťův institut 14/15) projekt Za sklem (Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju). Výběr tvořilo 26 sugestivních černobílých portrétů pořízených klasickým fotoaparátem Hasselblad. Výstava Za sklem zachycuje problematiku autismu a je putovní výstavou.

V květnu 2022 ateliér Fotografie vystavoval soubory fotografií (Historické techniky) v synagoze v Polné. Fotografie vznikly pod vedením pedagoga MgA. Jiřího Černohorského, Ph.D.

Studentka magisterského programu ateliéru Fotografie BcA. Petra Bašnáková získala 1. místo v žurnalistické soutěži Slovak Press Photo 2022 v Bratislavě a to v kategorii Studenti a mladí fotografové do 26 let. Fotografie ze života Beduínů “Zrozeni z písku a slunce” v Bratislavě rovněž vystavovala (říjen 2022).

Projekt studentky ateliéru Fotografie BcA. Petry Bašnákové “Zrozeni z písku a slunce” obržel také cenu Canon Award for Potentional v mezinárodní soutěži Ian Parry Scholarship www.ianparry.org. Fotografie se stanou součástí fotografického festivalu v městě Perpignan ve Francii.

Fakulty a součásti

Zavřít