Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Ateliér Animovaná tvorba

O ateliéru Animovaná tvorba

Jsme Animat.

 

Tvořivost.
Hra.
Dřina.
To je animace.

Podstatou ateliéru Animovaná tvorba je příběh.
Příběh a jeho hrdinové, kteří jej vypráví. Tvorba každého animovaného filmu nás učí trpělivosti, nutí nás hledat stále nové způsoby, jak dát našim představám a myšlenkám adekvátní podobu. Uvědomujeme si, že každý detail animace umí beze slov sdělit mnohé, a snažíme se studenty ateliéru vést k co nejfunkčnějšímu výsledku.

Animace je hra plná fantazie, která by měla bavit nejen diváka, ale i svého autora. Je však nutné, aby se studenti animace sžili se základními principy (výroby) filmové tvorby. Protože i fantazie potřebuje řád. Na něm pak mohou stavět nápady a oživovat své vlastní příběhy.

Animace? Díváme se dopředu.

Tradice zlínské animace je dlouhá, ale až v posledních letech Zlín postupně zažil odklon od důrazu na autorskou animovanou tvorbu, tedy na vzdělávací proces, který má vychovávat režiséry. Už si neklade za cíl produkci osobitých autorských výpovědí určených pro festivalové publikum, soustředí se především na to, aby si studenti osvojili co nejlépe řemeslné dovednosti, naučili se pracovat v týmu, potkali se se studiovou praxí a začali směřovat svou profesionální dráhu přednostně v užším profilování.
I přesto se daří v průběhu studia, především díky absolventským pracím, vytvořit komplexní animovaná díla. Ta se čím dál tím více objevují v soutěžích významných mezinárodních festivalů (namátkou Annecy, Cannes, Berlinale, Hiroshima), stejně tak v TV/kino distribucích po celém světě (např. ve vysílání HBO).

Neučíme. Vedeme.

Nemáme v úmyslu vás animaci naučit. Hodláme vás vést. Řešit s vámi vaše práce, bavit se o možnostech animace, pošťuchovat z komfortní zóny. Rozšiřovat si navzájem obzory. Bavit se, ale nezahálet.
Víme, že tvorba vyžaduje talent. Ale na ten se nespoléháme. Pracujeme s odhodláním, pílí. To je pro nás smysl animace.


Dýcháme animací – nadechněte se s námi!

Pokud máte zájem o studium na našem ateliéru, chcete vědět více, nebo také probrat své práce, ozvěte se. Napište vedoucímu ateliéru Animované tvorby Lukáši Gregorovi (gregor@utb.cz).

Využít můžete ale našich speciálních dnů pro konzultace

 • 24. 4. 2024
  • 9:00-12:00, 13:00-16:00, místnost 42/154, kontaktní pedagog Martin Kukal (kukal@utb.cz)
 • 8. 5. 2024
  • 9:00-12:00, 13:00-16:00, místnost 42/154, kontaktní pedagog Martin Kukal (kukal@utb.cz)
  • během dne projekce filmů v místnosti 42/256
 • 13. 6. 2024,
  • 9:00-12:00, 13:00-16:00, místnost 42/154, kontaktní pedagog Martin Kukal (kukal@utb.cz)
  • během dne projekce filmů v místnosti 42/256

Pokud chcete sledovat dění uvnitř i kolem našeho ateliéru, navštivte stránky na Facebooku.

Fakulty a součásti

Zavřít