Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Kabinet teoretických studií

Galerie Krček

Iniciály – vztah dvou písmen

plakáty studentů Ateliéru Grafický design, Digitální design a Produktový design
práce z předmětu Písmo a typografie
Galerie Krček |  březen 2023 | Lenka Baroňová
otevřeno nonstop, výstava potrvá do 31. května 2023
Jak říkali staří latiníci – nomen omen – tedy volně přeloženo znamená „jméno předchází člověka“ nebo „jméno je předurčení, osud“. V našem projektu jsme se pokusili vyjádřit charakter nebo povahu naší osoby pomocí pouze dvou písmen.
Dvě litery není moc, ale ani málo. Mohou se prolnout, splynout nebo zůstat netečně vedle sebe. Jako lidé: některé dvojice jsou si sympatické a rády využívají vzájemnou harmonickou blízkost, jiné jsou si od prvního okamžiku protivné a udržují si bezpečný odstup kvůli hrozbě kolize. Obojí je ale vztah, ať už velmi blízký, formální nebo vzdálený. V našem projektu se jedná o vztah tvarů, barev a stylizací, ve kterých jsme pro obě litery hledali společnou formu. Jak se naše vztahové variace povedly se můžete přijít podívat do nově vzniklé Galerie Krček. Na plakátech s iniciálami můžete také hledat autoportréty jejich tvůrců.

galerie Krček

Projekt Playful Typography

Soubor plakátů na dané téma, cvičení v předmětu Písmo a typografie
Galerie Krček |  leden 2023 | Lenka Baroňová
Milena Jesenská si ve 30. létech postěžovala, že typografické plakáty bez ilustrace jsou suchopárné a nudné. Bez rozsvícených úsměvů šťastných dětí to prý nejde. Studenti v předmětu Písmo a typografie prakticky ověřovali, není-li tomu jinak.
Anglický výraz „playful“ vystihuje lépe než čeština podstatu tématu  ̶  kreslené, malované, ryté, obtiskované, tradičními i netradičními psacími nástroji bez pomocí počítačových softwarů vytvářené písmo. První nápady a základní tvary písmových znaků jsou tvořeny ručně pomocí nejrůznějších psacích a malovacích pomůcek na papíru nebo perem na tabletu v kreslicím programu. V konečné fázi jsou dokončeny čištěním a skládáním do kompozice v příslušných grafických programech. Nejedná se tedy o digitalizovaný autorský font, ale o několik kreativně zpracovaných liter, ze kterých je vytvořen titul plakátu. Ve formátu 70 × 100 cm vzniklo 12 plakátů, z nichž dva jsou společným dílem týmu studentů. Zúčastnili se posluchači 1. ročníků ateliérů Grafický design (10 autorských plakátů), Digitální design (1 společný plakát, kdy každý student připravil kresbu jedné litery a následně byl ze všech příspěvků zkomponován jeden finální) a Produktový design (s týmž procesem vzniku). Na to, jak se práce povedly, se můžete přijít podívat do poloviny dubna 2023 do „Krčku“ ve spojovacím traktu Kabinetu teoretických studií (budova FMK U42).

Projekt Handstyles

Galerie Krček |  červen – září 2022 | Lenka Baroňová
Soubor plakátů na dané téma, cvičení v předmětu Písmo a typografie
Anglický výraz „handstyles“ vystihuje lépe než čeština zaměření a podstatu našeho tématu, jímž je ručně vytvořené autorské písmo: kreslené, malované, ryté, obtiskované, tradičními i netradičními psacími nástroji „vyrobené“ písmo bez pomocí počítačových softwarů. Přesněji řečeno, první a základní tvary písmových znaků jsou tvořeny ručně, aby v konečné fázi mohly být čištěny a skládány do kompozic pomocí příslušných programů. Pozornost jsme zaměřili na podtéma Udržitelnost přírody, jež je hlavním mottem přehlídky a soutěže studentské tvorby New European Bauhaus.

Výstupem je dvanáct plakátů formátu 70x100cm, z nichž dva jsou společným dílem týmu studentů. Zúčastnili se posluchači 1. ročníku ateliérů Grafický design (10 autorských plakátů), Digitální design (1 společný plakát, kdy každý student připravil kresbu jedné litery a následně byl ze všech příspěvků skomponován finální plakát) a Produktový design (s týmž procesem vzniku). Úroveň prací je možné shlédnout v pracovní dny do konce září 2022 ve spojovacím traktu Kabinetu teoretických studií (budova FMK U42, Univerzitní 2431, Zlín).

Fakulty a součásti

Zavřít