Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
výstava

Výstava Boty. Odraz tradice

Ve čtvrtek 17. října v 17 hodin bude slavnostní vernisáží zahájena výstava Boty. Odraz tradice, která je vyvrcholením společného projektu Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Cílem je představit veřejnosti málo známý a dosud samostatně nevystavený fond tradiční a dobové módní obuvi ze sbírky EÚ MZM a jím inspirované tvůrčí výstupy studentů všech ročníků ateliéru Design obuvi. Na realizaci výstavy, katalogu a doprovodného programu se nemalou měrou podílel také ateliér Tvorba prostoru, ateliér Grafický design, ateliér Arts Management a Kabinet teoretických studií FMK UTB.

Etnografický ústav MZM dlouhodobě rozvíjí koncept nazvaný Tradice a design, v jehož pojetí muzeum uchovává doklady lokální a národní paměti, zároveň je však také institucí, jejíž fondy slouží jako inspirační zdroj a východisko pro rozvoj současné kultury, designérskou tvorbu nevyjímaje. Tato kritéria naplňuje právě výstavní projekt Boty. Odraz tradice, během kterého studentky a studenti FMK UTB čerpali inspiraci a pracovali s konkrétními sbírkovými předměty EÚ MZM. Zda bude jejich inspirací materiál, forma, způsob řemeslného zpracování, výzdobné prvky, příběh nositele či celkový dojem z muzejního objektu, již bylo zcela ponecháno na mladých designérkách a designérech. Jediné pevné zadání znělo: vytvořit celý nositelný pár obuvi ve vlastním velikostním čísle autora, aby boty mohl sám otestovat.“

Na začátku aktivity bylo z fondu obuvi EÚ MZM vytipováno na čtyřicet párů. Výběr byl realizován tak, aby nabízel mužské, ženské i dětské boty ze souboru tradiční i dobové módní obuvi. Kritériem při výběru inspiračního portfolia byla také regionální, materiálová, střihová a technologická rozmanitost. Studentky a studenti následně dostali zadání vytvořit nositelný pár obuvi ve vlastním velikostním čísle tak, aby jej sami mohli otestovat. Na kolekci pracovali mladí designéři a designérky po dobu třech až šesti měsíců, výsledkem jsou různorodá pojetí bot, od minimalistických nazouváků po vysokou efektně šněrovanou obuv.

Různorodost zvolených muzejních předloh i následných designérských realizací neumožnila autorům výstavy exponáty řadit chronologicky či typologicky, proto se rozhodli, že prostor výstavy bude v jedné části ztvárněn jako situace, které se fiktivní nositelé vystavované obuvi, tradiční i designové, mohli či mohou účastnit. Touto dějovou linkou se stala hodová zábava. Organizačním kritériem v druhé části výstavy je vztah mezi inspiračním zdrojem, tj. předmětem z fondu EÚ MZM, a konkrétní realizací studenta ateliéru Design obuvi. Vystavené předměty jsou doplněny o informace přibližující proces vzniku nové obuvi, její cestu od inspirace a návrhu až ke konkrétní realizaci, nechybí ani údaje k obuvi historické.

Nutnou součástí výstavy je katalog tvořený odbornou textovou částí, kterou svými texty zaštítili pedagogové FMK UTB a kurátorky EÚ MZM, druhou část tvoří fotografie exponátů s krátkým komentářem.

Výstavu doplňuje bohatý doprovodný program, na jehož návrzích i realizaci se podíleli studentky a studenti ateliéru Arts Management FMK UTB. Zahrnuje drobné rukodělné aktivity v rámci výstavního prostoru, prvky podávající zpětnou vazbu designérům i autorům, panelovou diskuzi se současnými obuvníky a návrháři obuvi, komentované prohlídky, tvořivou dílnu s výrobou vlněné obuvi zapjastkovou technikou apod.

Výstavní projekt Boty. Odraz tradice je přínosným počinem pro obě participující strany. Studujícím umožňuje prezentovat nabyté znalosti, dovednosti a dosavadní zkušenosti vtělené do designových objektů v reálném světě a kriticky reflektovat jejich praktické i estetické dopady. Muzejní instituci tato spolupráce přináší nové přístupy k výstavním realizacím, pomáhá jejich zatraktivnění a zpřístupnění širším návštěvnickým skupinám.

Přáním autorů je, aby výstava poskytla návštěvníkům pohled na obuv jako na dílo, které může být nástrojem kulturního vyjádření a současně odrážet dlouhou historii její řemeslné výroby. Zdůrazňuje důležitost zachování obuvnických tradic u nás a zároveň oslavuje inovace v designu, které inspirovány tradiční řemeslnou zkušeností zkoumají současné alternativy pro obuvní průmysl. Výstavní projekt je platformou pro dialog mezi minulostí a dneškem a zdůrazňuje spojitost mezi tradičním dědictvím oboru a současným designem.

Výstava s kritickým katalogem vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury (DKRVO, MK000094862).

Fakulty a součásti

Zavřít