Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Studenti Arts Managementu připravují doprovodný program k výstavě obuvi v Moravském zemském muzeu v Brně

Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně spolupracuje s Moravským zemským muzeem v Brně na přípravách výstavy zaměřené na obuv.  Studenti několika ateliérů Fakulty multimediálních komunikací pomáhají s podobou výstavy s atraktivním tématem spojujícím tradici i moderní přístupy. Výstava bude zahájena již v říjnu tohoto roku a potrvá do dubna roku 2025.

Spolu s ateliéry Design obuvi, Grafický design a Tvorba prostoru a Kabinetem teoretických studií Fakulty multimediálních komunikací UTB se podílejí na výsledné podobě výstavy a tvorbě doprovodného programu k výstavě také studenti kombinovaného studia ateliéru Arts Management. Výstava si klade za cíl nejen navýšit počet návštěvníků, ale také zaměřit se na mezigenerační propojení – „cílovkou“ tak bude jak generace Z, tak senioři. Botník s příběhem, vzkaz pro designera, workshop, díky kterému si návštěvníci mohou vyzkoušet vytvořit speciální technikou pletení tzv. zapjastkové boty či originální ozdoby na obuv, ale třeba také možnost poslechnout si na Spotify hudební playlist se songy, kde se o botech zpívá nebo dozvědět se o botech některý ze zajímavých Fun Facts… Víte například, že nejstarší dochovaná obuv pochází z období před 9 tisíci lety nebo že ve skákacích botách můžete běžet rychlostí 40 km za hodinu?

Zdaleka ne všechny kreativní nápady studentů Arts Managementu bude přitom možné realizovat. „První fáze projektu je vždy zajímavá, dovoluji si popouštět uzdu fantazie a nepřemýšlet nad tím, co nejde,“ hodnotila přípravy projektu Pavla Myslíková, studentka magisterského studia programu Arts Management, které také připadalo škoda, že některé návrhy nakonec realizovány nebudou, jako například senzorický chodník. „Mrzí mě, že se nezrealizuje smyslový chodník, který by přiměl návštěvníky zout boty – na své nohy možná tak často nemyslíme, protože nám věrně slouží,“ dodala k tomu její kolegyně z týmu studentů Arts Managementu, Zuzana Pavloňová. Ta také zdůraznila přesah podobných projektů z hlediska dalšího uplatnění studentů, když zmínila, že práci podobného typu jako nyní pro Moravské zemské muzeum si umí představit i ve svém profesním životě a doufá, že bude mít možnost plného profesního nasazení právě v kulturní instituci.

Ovšem studenti nejsou jediní, kdo vnímají přínos chystaného projektu Moravského zemského muzea s Fakultou multimediálních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „Kontakt se studenty i s jejich vyučujícími je pro mne osobně velmi obohacující v profesní i osobní rovině. Při naší spolupráci se dozvídám spoustu nových informací a dotazy studentů mne zároveň nutí dohledávat informace k muzejnímu materiálu a prohlubovat znalosti i ve svém oboru,“ vyjádřila se k projektu kurátorka sbírky textilu Moravského zemského muzea, Gabriela Rožková, pro niž je v posledních měsících mimo jiné i příprava výstavy každodenní náplní, jak sama zmínila. Návštěvníci výstavy s botami v hlavní roli se tak vedle vystavených exponátů spolu s tvorbou mladých designérů obuvi v Brně mohou těšit také na podnětný doprovodný program studentů zlínské fakulty.

Fakulty a součásti

Zavřít