Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
spolupráce

Zlín v New Yorku. O chystané spolupráci naší fakulty a Českého centra v New Yorku

V druhém lednovém týdnu hostilo České centrum v New Yorku přednášku doktorky Evy Gartnerové, naší akademičky a ředitelky Komunikační agentury (KOMAG). Ta v září minulého roku odjela do USA zkoumat univerzitní galerie díky prestižnímu Fulbrightovu stipendiu. Přednáška se odehrávala v rámci cyklu Science Café v Českých centrech a položila základy pro další spolupráci fakulty s významným kulturním institutem.

Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí – svými aktivitami přispívají k propagaci českého umění, designu, kultury a vědy v zahraničí. V rámci programu Science Café každoročně hostí České centrum v New Yorku několik vědců, kteří přednášejí o svých výzkumech široké veřejnosti. „Ve své popularizační přednášce jsem mluvila o důležitosti a roli univerzitních muzeí v USA a o tom, jak tyto galerie pracují se svým publikem především v rámci jejich doprovodných programů provázaných na výstavy a poslání univerzitních muzeí ve Spojených státech,“ říká Eva Gartnerová, která po svém návratu do Česka převezme na FMK UTB ve Zlíně vedení ateliéru Arts Management.

Spolupráce mezi institucemi

Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina rozvoj spolupráce se zlínskou uměleckou fakultou kvituje. „S Evou Gartnerovou jsme se propojili díky programu Fulbright Czech Republic. Přednáška o jejím výzkumu a současných trendech v práci s publikem se povedla, sám jsem si z ní odnesl spoustu poznámek. I u nás pořádáme výstavy, a po poradě s Evou se budeme snažit do programu zařadit i virtuální prohlídky, třeba i s lehce skrytým překvapením,“ komentuje přednášku Miroslav Konvalina, který je zároveň nově zvoleným prezidentem newyorské pobočky prestižní mezinárodní asociace EUNIC – Evropského sdružení národních kulturních institutů.

české centrum

První spolupráce Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně s Českým centrem v New Yorku proběhla už v roce 2008. V rámci projektu Zlín in New York se na první mezinárodní výstavě FMK představili mladí designéři z ateliérů Design oděvu, Design obuvi, Průmyslový design a Tvorba prostoru. Na tamní výstavě se o nové umělecké fakultě dozvěděl i profesor Petr Stanický, současný vedoucí ateliéru Design skla, který tehdy pobýval v USA také díky Fulbrightovu stipendiu.

Česká centra také nabízí stáže studentům a absolventům, kteří si mohou vybírat z 26 zahraničních poboček. V loňském roce například odjely na stáže do Českých center v Rotterdamu a Budapešti dvě studentky ateliéru Arts Management. „Činnost Českých center je nám velmi blízká, jelikož se aktivity FMK také zaměřují na vědu, design, kulturu a jejich propagaci. V newyorském centru bychom rádi v následujících letech uspořádali další mezinárodní výstavu naší fakulty. Doufejme, že se nám to podaří,“ dodává Eva Gartnerová.

Fakulty a součásti

Zavřít