COVID-19 design

3D tiskem proti koronaviru

Designéři z FMK navrhli jednoduchou pomůcku ke snížení rizika přenosu nákazy.

Také naše fakulta se svým dílem připojuje k řešení aktuální situace. Tým vedený doc. Vladimírem Kovaříkem, vedoucím ateliéru Produktový design, se zaměřil na problematiku vstupu do budov, kde se v případě pohybu velkého počtu osob výrazně zvyšuje riziko přenosu nákazy při kontaktu ruky s madlem dveří.

Výsledkem je jednoduchý plastový nástavec nazvaný Namadlo, snadno upevnitelný stahovacími elektrikářskými páskami na madlo dveří. Ten, kdo vstupuje, pak lehce, nikoliv prsty a dlaní, ale předloktím dveře otevře.

Díky technologii 3D tisku lze tuto drobnou, ale užitečnou pomůcku začít okamžitě vyrábět a distribuovat všude tam, kde je potřeba, podobně jako se to děje už v případě ochranných štítů a respirátorů, vyvinutých stejným způsobem také v prostředí českých vysokých škol.

Pokud máte možnost 3D tisku, stáhněte si prosím data pro výrobu a přispějte k šíření této ochranné pomůcky. V instruktážním videu najdete návod na snadné upevnění nástavce k madlu dveří. K dispozici je i PDF s ilustrací návodu k použití, který lze vytisknout a nalepit na dveře.

Soubory ke stažení: