Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
výstava

By light, by place

V galerijních prostorách Vitrínka a Bouda Českého centra v Londýně se v září představí jedinečná výstava, která ukazuje různé způsoby využití tradičních materiálů v současném umění. Petr Stanický (vedoucí ateliéru Sklo) na ní v doprovodu dalších dvou umělců představí své objekty a grafiky v podobě prostorových instalací vyprávějících příběhy. Výstava se koná v rámci London Design Festivalu.

Výstava By light, by place představuje jedinečný průnik mezi světem prostoru skla a keramiky, prostřednictvím prací Lady Semecké, Petra Lady a Petra Stanického. Tito vizuální umělci zkoumají možnosti a limity těchto materiálů, jako výpovědních prostorových struktur, odhalují tak jejich křehkost, sílu a estetickou hodnotu.

Petr Stanický přináší do výstavy svou jedinečnou perspektivu ohledávající rozhraní mezi prostorem, objektem a architektonickým prvkem. Jeho práce často překračují hranice skla směrem až k architektonickým formám, když se zaměřuje na velkoformátové instalace a sochařské objekty. Stanický využívá industriální skla k vytváření struktur a povrchů, které zkoumají prostor a hmotu ve vztahu k člověku. Jeho experimenty s prostorem a tvarováním hmot přinášejí nové možnosti pro materii skla a posouvají jej do aktuálních oblastí současného umění.

Lada Semecká, vizuální umělkyně známá svou osobitě zabarvenou citlivostí k materiálu, odhaluje jemnou krásou skla ve svých dílech symboly přírody a přírodních dějů. Její tvorba využívá momenty průsvitnosti, křehkosti a barevnou hloubku skla, aby vytvořila vizuálně podmanivé objekty, které nás mají možnost přenést do snových krajin a odrazů přírodních dějů. Semecká mistrně kombinuje tradiční techniky s inovativními přístupy, což vede k dílům, která rezonují jak esteticky, tak emocionálně. Její práce nejen zkoumá možnosti skla jako uměleckého materiálu, ale také vyjadřuje hlubokou citlivost a porozumění jeho vizuálním vlastnostem, které nás v jejím podání nepřestávají udivovat.

Petr Lada přináší do světa keramiky jak tradiční, tak i nové a odvážné přístupy, které zpochybňují tradiční hranice tohoto materiálu. Jeho práce vynikají experimentálním používáním glazur, textur a tvarů, čímž vytváří díla, která jsou jak vizuálně fascinující, tak i myšlenkově provokativní. Lada se zaměřuje na interakci mezi formou a povrchem, často využívajíc neobvyklé techniky a kombinace materiálů. Výsledkem jsou keramické objekty, které překvapují svou originalitou a inovativním pojetím. Ladovy práce přinášejí nový pohled na keramiku jako dynamický a moderní umělecký prostředek, strukturu, která reflektuje současné trendy a zároveň ctí řemeslnou tradici.

Výstava propojuje tři umělce, kteří zkoumají sklo, keramiku a prostor z různých perspektiv a prostřednictvím odlišných technik. Společně ukazují, jak tyto materiály mohou být nejen esteticky atraktivní a silně emotivní, ale také funkční a inovativní. Sklo a keramika se v jejich dílech stávají nositeli myšlenek, emocí a výrazných vizuálních zážitků, odrážejí současné trendy v umění a zároveň ctí a problematizují tradiční řemeslné postupy. Výstava je pozvánkou jak k objevování a vnímání vnitřní krásy materiálů, ale i poodkrytí tušených a symbolických světů skrytých za nimi.

Autorka textu: Silvie Stanická, kurátorka výstavy

Fakulty a součásti

Zavřít