Z FMK do Taipei: Mladý designér Richard Štětka sdílí svou cestu za kariérou
17. září 2024Absolvent ateliéru Produktový design na FMK UTB ve Zlíně, nadšenec pro 3D tisk a milovník minimalistického designu Richard Štětka, se vydal za hranice svého komfortu. Díky studiu na Taipei Tech a zkušenostem z Taiwanu, získal práci v interiérovém designu v Taipei. V rozhovoru odhaluje, jaké rozdíly ho čekaly mezi českou a taiwanskou pracovní kulturou a jak ho univerzita připravila na kariéru v zahraničí.
Jak byste se popsal?
Pracovitý a motivovaný absolvent ateliéru Produktový design na UTB s chutí poznávat svět. Rád pracuji v týmu a vše si do detailu naplánuji. Minimalista ve všech ohledech, co si potrpí na pořádek a dochvilnost. Baví mě design od A po Z, miluji nové technologie (hlavně 3D tisk) a čerpám inspiraci z architektury, přírody a geometrie. Motto: Aby to fungovalo, musí to být jednoduché. Udělat to jednoduché, je složité.
Jak se Vám podařilo, že jste nastoupil jako designér v Taipei?
Důležitou roli v tom sehrálo mé předchozí studium na NTUT (National Taipei University of Technology) na Taiwanu v rámci programu Freemover. Během semestru stráveného na univerzitě jsem se spřátelil s profesorem Mindy Huangem. Právě díky Mindymu se mi naskytla příležitost oslovit společnosti na Taiwanu s otázkou možnosti práce jako designér. Měl jsem štěstí, s majitelkou společnosti Yi&C jsme našli shodu a dostal jsem příležitost u ní v interiérovém studiu pracovat.
Jaký je život ve městě Taipei na Taiwanu? A jaké jsou hlavní rozdíly oproti životu a práci v České republice?
Taipei je jedním z měst, které nikdy nespí. Je to pulzující hlavní město Taiwanu, známé svou směsicí moderní architektury a tradičních chrámů. Ikonický mrakodrap Taipei 101 dominuje panoramatu města a odráží jeho rychlý rozvoj. Občas se mi zdá, že i čas tady plyne rychleji. Pouliční jídlo, noční trhy a silná kulturní scéna nabízejí unikátní zážitky každý den. Díky efektivní veřejné dopravě a přívětivé atmosféře je Taipei dynamickým městem, kde si opravdu na nudu stěžovat nemůžu. Rozdílů se najde mnoho, na Taiwanu je pracovní kultura často rychlá a zaměřená na efektivitu, zatímco v ČR je větší důraz na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Jsou zde běžné dlouhé pracovní doby, na rozdíl od ČR. Na Taiwanu jde znát i hierarchie a výrazná formálnost na pracovišti, kdežto v ČR je často více neformální atmosféra. Jazykové a kulturní rozdíly mohou také ovlivnit každodenní pracovní interakce. Oproti ČR se zde snadno čerpá inspirace, nikdy nevíte na co nebo koho narazíte. Další výraznou odlišností je posunutí aktivní doby během dne, kvůli podnebí a horku se tady žije více v noci. V neposlední řadě musím zmínit, že Taiwanci moc doma nevaří, většinou si zajdou do restaurace nebo si nechají jídlo přivézt, to samé platí i o pití.
Jaké bylo studium na TAIPEI TECH a jak velký je to rozdíl oproti studiu na univerzitě v České republice?
Studium na Taipei Tech je odlišné v mnoha směrech. Přestože navenek univerzita působí staře a ne moc pokrokově, uvnitř se pyšní moderním vybavením, prostornými dílnami s velkým počtem zařízení k opracování mnoha druhů materiálů. V oblasti pedagogického přístupu se na Taipei Tech často setkáváte s tím, že učitelé mají tendenci být velmi vstřícní a přátelští. Tato pozitivní atmosféra může být výhodná, ale zároveň může být i nevýhodou, pokud jde o poskytování upřímné a konstruktivní kritiky. Dle mého názoru se jedná především o přístup k zahraničním studentům, aby se předešlo konfliktům a negativním pocitům. Dochází také k jazykovým bariérám, kdy mnoho učitelů “umí“ anglicky, ale úroveň jejího zvládnutí může být různá. Sociální integrace a interakce s místními studenty a komunitou nemusí být příjemná pro všechny kvůli kulturním rozdílům. Buddy systém zde funguje a může být velmi nápomocný, ale již zmíněné kulturní zvyky mohou vést k situacím kdy se vám student bojí říct ne, promiň nemám čas a místo toho vám dva týdny neodepíše. Zkrátka jde o velký krok mimo komfortní zónu.
Jaké bylo Vaše studium na UTB FMK? Na co nejvíce vzpomínáte?
Studium produktového designu vyžaduje značnou vlastní iniciativu, protože je klíčové sledovat aktuální trendy, technologie, materiály a zajímat se všeobecně o věci kolem nás. Mnohdy bylo studium náročné, jak časově, tak i finančně, ale tato náročnost je součástí procesu, který připravuje na realitu profesního světa. Všechny tyto výzvy se však vyplatily a za to bych chtěl i poděkovat panu doc. M.A. Vladimíru Kovaříkovi, jehož vedení a podpora byly nesmírně cenné. Celých pět let uteklo neuvěřitelně rychle. I když se mi to zdá jako krátká doba, studium bylo nesmírně intenzivní a plné hlubokých zážitků. Každý okamžik byl naplněný novými výzvami, poznatky a osobními zkušenostmi, které obohatily moji cestu. Vzpomínky na tento čas budou navždy živé, neboť každý den přinášel něco nového a hodnotného. Nejvíce si však vybavuji spolužáky, učitele a kamarády, kteří mě obklopovali. Ne nadarmo se říká, že vysoká škola je hlavně o kontaktech.
Připravilo Vás studium na univerzitě na práci designéra v zahraničí?
Běhen studia jsem využil jak program Erasmus+ tak i Freemover a naskytla se mi i možnost účasti na sympoziu v Polsku. Byly to perfektní příležitosti zdokonalovat své jazykové dovednosti, získávat kontakty, životní zkušenosti a dalo by se pokračovat do nekonečna. Také debaty s erasmus studenty na UTB dokážou vnést do života nové perspektivy, názory, kritické myšlení atd. Těchto možností si nesmírně vážím a musím říct, že bez nich bych rozhodně nebyl tam kde jsem.
Rozhovor připravila Ing. Marcela Mrhálková