
Výstava Nové (n-)emoce
18. července 2025Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně zve na kolektivní výstavu s názvem Nové (n-)emoce. Vernisáž se uskuteční v úterý 22. července 2025 v 17 hodin v grafickém kabinetu galerie ve 2. podlaží budovy 14 v areálu 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Výstava potrvá do 26. října 2025 a bude otevřena od úterý do neděle v čase 10–18 hodin.
Výstava vznikla jako výsledek dlouhodobé spolupráce mezi FMK a krajskou galerií. Návštěvníci se mohou těšit na reprezentativní výběr prací studentů třinácti ateliérů, který odráží široké spektrum oborového zaměření.
„Mezi vybranými studentskými projekty se objevují práce zahrnující oblast od produktového, průmyslového či grafického designu až po design šperku, digitální design a fotografii. Mladí tvůrci generace Z jsou spojeni pestrostí perspektiv, skrze které nahlížejí na výdobytky dnešní společnosti, k nimž zaujímají často protichůdná stanoviska – od entuziastického přijetí současných vědeckotechnických vymožeností, které však zdaleka nekončí u rozvoje umělé inteligence v kreativním procesu, až po zpochybnění či přímo kritiku jejich působení, které s sebou nově přináší řadu etických i existenciálních otázek,“ přibližuje kurátor výstavy Vít Jakubíček.
Mezi vystavenými díly nechybí například plakát Petry Gašperčíkové tematizující otázku AI a dalších chytrých asistentů, kterými jsme dnes zaplaveni, futuristický projekt z oblasti průmyslového designu, nabízející netradiční pohled umělé inteligence na ikonické produkty, nebo kolekce šperků s tématem „méně je více“ od Jolany Horynové. Ta pracuje s myšlenkou, že ztišením nebo zeslabením některého ze smyslů může naopak dojít k zesílení či zostření těch zbývajících.
Výstava reflektuje složitou situaci současné mladé generace, která je díky digitálním technologiím a globální konektivitě schopna sdílet své myšlenky v nebývalém měřítku, zároveň však nese tíhu odpovědnosti za dopady rozhodnutí minulých generací.
„Při výběru jsme chtěli ukázat a evokovat emoce dřímající ve studentských dílech jako vstupní brány k tématu technologií. Divák tak má být do předložené diskuze o technologiích zapojen coby účastník situovaný převzatými názory a předsudky a díky emotivnímu naladění otevřen vlastní zkušenosti, kterou by mohl s vystavujícími sdílet a znovu pojmenovat,“ upřesňuje kurátorka za Fakultu multimediálních komunikací Helena Maňasová Hradská.
Součástí výstavy bude také doprovodný program, jehož podrobnosti budou zveřejňovány průběžně na webu www.galeriezlin.cz a na sociálních sítích Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.