Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
výstava

Studenti FMK představí Alchymisty na SaloneSatellite 2019 v italském Miláně

Studenti šesti ateliérů Fakulty multimediálních komunikací představí své práce v rámci společného tématu Alchymisti na letošním SaloneSatellite, konaného v rámci Salone Internazionale del Mobile 2019 v italském Miláně.

Projekt Alchymisti je volně inspirován obdobím vlády císaře Rudolfa II., kdy se Praha stala evropským centrem vzdělanosti a kdy se věda přirozeně prolínala s náboženstvím a uměním. Alchymisté se na císařském dvoře pokoušeli odhalit tajemství transmutace zlata z jiných kovů, dosažení nesmrtelnosti člověka a dalších mysterií. Navržení a realizace libovolného díla, ať už užitného či uměleckého při zachování požadovaných estetických, funkčních a dalších kritérií, je možné přeneseně nazvat alchymií.

Studenti, do ranních hodin bádající nad svými návrhy, se přibližují svým alchymistickým předchůdcům nejen svým excentrickým zjevem, ale i mluvou, běžným smrtelníkům nesrozumitelnou. A stejně jako alchymisté i designéři se ze samotné podstaty svého povolání vzdělávají v mnoha, na první pohled nesouvisejících oborech.
Cílem nebylo napodobovat překonané postupy, nýbrž je transformovat a přenést do současnosti. Stěžejním prvkem projektu je kolekce nábytku z ohýbaných ocelových trubek, doplněná o velkoplošné fotografie představující experimentální zkoumání a prostorové quilingové kompozice inspirované dílem Giuseppe Arcimbolda, proslulého svými ovocnými portréty. Součástí instalace je kolekce obuvi, závěsný křišťálový lustr, set foukaných karaf a další interiérové doplňky.

Zlatá trubka s duhovými odlesky, prolínající se studentskými návrhy, symbolizuje alchymistické bádání a dosažení vytýčeného cíle. Dalším pojícím prvkem je Malai, biokompozitní plošný materiál na přírodní bázi a český křišťál, který ve své době dosahoval většího věhlasu, než sklo benátské. Spojením těchto materiálů je dosaženo obdobně okázalého a současně koheretního vjemu, jakým působí manýristické interiéry konce 16. století, aniž by bylo nutno uchylovat se k nežádoucím historizujícím prvkům.

Vedoucí projektu: Martin Surman
Kurátor: Ondřej Puchta
Koordinátor: Kateřina Novotná

Autoři:

Průmyslový design
Vedoucí ateliéru: doc. MgA. Martin Surman, ArtD.
Studenti: Rebeka Mališová, Jakub Buchta, Julia Polok, Denis Sedlák, Tomáš Hořín, Kateřina Novotná

Grafický design
Vedoucí ateliéru: dr ak. soch. Rostislav Illík
Studenti: Michaela Kristlová, Barbora Klaučová, Libor Stuchlík, Jana Náhliková, Zuzana Čičová, Adéla Hrazdílková, Natálie Štěpániková

Reklamní fotografie
Vedoucí ateliéru: doc. MgA. Jaroslav Prokop
Studenti: Barbora Zaťková, Tomáš Heřmánek, Lenka Kleinová

Design skla
Vedoucí ateliéru: doc. MgA. Petr Stanický, M.F.A.
Studenti: Pavla Sedláková, Markéta Ramachová

Design obuvi
Vedoucí ateliéru: Mgr. art. Ivana Kaňovská, ArtD.
Student: Oldřich Vojta

Produktový design
Vedoucí ateliéru: doc. M.A. Vladimír Kovařík
Studenti: Václav Koňařík

Výstavu Alchymisti bude možno navštívit od 9. do 14. dubna 2019 vždy od 9.00 do 19.00 na výstavišti Rho v italském Miláně, hala 22/24, Stánek S13.

 

Fakulty a součásti

Zavřít