Srdce v rozhlasech opět rozbuší vesnice na Zlínsku
15. dubna 2020V rozhlasovém vysílání desítky valašských obcí zazní v neděli 19. dubna 2020 ve 13 hodin nezvyklá zpráva. Již podruhé se ozve tlukot lidských srdcí pamětníků, který připomene památku padlých na konci druhé světové války. Pietní akt realizují již druhým rokem absolventi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Bernadett Királyová a Martin Cizner ve spolupráci se starosty jednotlivých obcí – Ploštiny, Prlova, Vařákových Pasek a Juříčkova Mlýna.
Již druhým rokem připomene umělecký projekt absolventů Fakulty multimediální komunikace Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně formou piety místa poznamenaná útoky nacistických jednotek – Juřičkův Mlýn, Ploštinu, Prlov a Vařákovy Paseky. Projekt Srdce v rozhlasech sjednocuje 12 obcí valašského regionu na počest osad, vypálených koncem druhé světové války. Vzhledem k současné situaci bude projekt nahrazovat každoroční pietní akt, který se každoročně koná ve výše zmíněných obcích. Celá akce opět proběhne 19. dubna 2020 ve 13.00, kdy se rozezní tlukot srdcí pamětníků z rozhlasů zapojených valašských obcí.
“Minulý rok se projektu zúčastnilo celkem 12 obcí, které pustili tlukot srdce ve svých obecních rozhlasech. Letos se projekt rozrůstá, oslovují nás ostatní starostové, kteří svým připojením chtějí vyjádřit podporu a vzdát úctu padlým na konci druhé světové války”, uvedla Bernadett Királyová, umělkyně a jedna z autorek projektu.
Srdce v rozhlasech reaguje na událost z dubna 1945, kdy byla německým vojskem vypálena osada Ploština u Drnovic. Podobný osud měl i Juříčkův Mlýn u Leskovce, Prlov či Vařákovy Paseky u Lačnova. Projekt Bernadett Királyové a Martina Ciznera se zabývá vytvořením pietního momentu, který nese symbol srdce konkrétních pamětníků událostí. Jejich tep byl nasnímán různými technickými přístupy a způsoby. Výsledkem projektu není jen tříminutová stopáž tlukotu srdcí, ale především vzniklá dokumentace, nesoucí myšlenku sdílení a upozorňování na historické události na Valašsku. Rozhlas si vybrali autoři proto, že je to dle nich médium, na které se postupně zapomíná a zároveň je způsobem sdělování informací napříč všemi generacemi.