Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
ženy FMK

Nabídku pozice tajemnice fakulty jsem přijala „za dvě sekundy“, říká Hana Večeřová

Tajemnice Fakulty multimediálních komunikací (FMK), bývalá vedoucí ekonomického odboru Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a žena s několikaletou praxí v podnikatelské sféře. Jak se z inženýrky Hany Večeřové stala tajemnice fakulty a jaký má jako racionální člověk názor na umění a kulturu, která je nyní doslova kolem ní na každém kroku? To vše se dočtete v rozhovoru v rámci seriálu Ženy FMK.

Mohla byste nám v prvé řadě představit, co se schovává pod pozicí tajemnice fakulty, co je náplní Vaší práce?
V podstatě mám na starosti celou ekonomiku a vnitřní správu fakulty. Co do toho spadá? Komunikuji v rámci různých ekonomických záležitostí s rektorátem naší univerzity. Jako tajemnice zároveň stvrzuji svým podpisem, že fakulta má na konkrétní výdaj finanční prostředky. Připravuji rozpočet fakulty, nejrůznější zprávy o hospodaření, zpracovávám analýzy, sleduji čerpání prostředků FMK. Co se týče získávání finančních prostředků, tak v případě projektů provádím kontrolu financí při jejich podávání. Mimo to provádím metodickou podporu všem pracovníkům, kteří to potřebují. Kdybych to tedy shrnula, dohlížím na vše, co se týká financí a finanční odpovědnosti fakulty, plus řeším její provozní záležitosti.

Co je podle Vás na této práci nejzajímavější? Je to stereotypní práce?
Čísla. Odjakživa mě bavila matematika. Zároveň mě baví hledání řešení problémů, které v rámci provozu a financí fakulty vznikají. Je to trochu odlišná „tvůrčí činnost“, než je zaměření FMK. Na pozici tajemnice musíte neustále reagovat na nové situace, musíte mít přehled co se týče daní, ekonomie, personalistiky ale i například provozu budov. Všechny tyto znalosti pak skloubíte dohromady se zkušenostmi, které máte z předešlých zaměstnání, ale i vlastního života. Jak můžete vidět, tak práce je to poměrně různorodá a rozhodně se nejedná o stereotyp.  

Možná jednoduchá otázka, ale baví Vás to? 
Ano! Rozhodně ano. Tímto směrem se ubírám již od studia na vysoké škole.

Jak jste se vůbec dostala na pozici tajemnice Fakulty multimediálních komunikací?
Než jsem nastoupila na FMK, pracovala jsem na rektorátu univerzity, kde jsem se po patnácti letech náročné práce dostala do stavu těsně před vyhořením. Rozhodovala jsem se, co dále ve svém profesním životě. V tu chvíli přišla nabídka od Fakulty multimediálních komunikací na pozici tajemnice. Za dvě sekundy jsem nabídku přijala. Musím však přiznat, že jsem původně nikdy tajemnici fakulty dělat nechtěla, brala jsem to jako pracovní pozici, na kterou nemám schopnosti a ani předpoklady. V životě se ale někdy odehrají určité situace a člověk změnu potřebuje. A musím potvrdit, že změna zafungovala. Dostala jsem se do jiného prostředí, získala novou energii k další práci. Musím konstatovat, že prostředí FMK je opravdu odlišné, než jsem v životě měla možnost zažít. Je umělecké a je tvůrčí. Člověk se zde cítí jako ryba ve vodě.

Co Vás vedlo k práci na ekonomickém odboru Univerzity Tomáše Bati?
Už při studiích na vysoké škole jsem podnikala. Zpracovávala jsem účetnictví, mzdy a daně podnikatelům. Zároveň jsme měli rodinnou firmu, kde jsem měla vždy na starosti ekonomické záležitosti firmy, pomáhala v provozu. Pracovala jsem i v bance, ale po mateřské dovolené jsem si zkrátka řekla, že se nechci již vracet do soukromé sféry a raději jsem chtěla vyzkoušet práci v oblasti státní správy, nebo v podobné sféře. V tu dobu jsem objevila inzerát, kde univerzita hledala účetní do všeobecné účtárny, a i když jsem měla více profesních zkušeností, nastoupila jsem na nižší pozici. Měla jsem tak svůj klid. Po několika měsících odcházela vedoucí ekonomického odboru na mateřskou dovolenou a mně byla její pozice nabídnuta. Přijala jsem ji a zůstala na ní až do doby, než jsem přešla na FMK.

Je pozice tajemnice v souladu s rodinným životem? Dá se to všechno dohromady zvládnout?
Zde na této fakultě ano. Na předchozí pozici na mě závisela spousta činností a měla jsem velkou odpovědnost. Podepsalo se to i na mém zdravotním stavu. Bylo toho zkrátka hodně. Mám ale naštěstí opravdu tolerantního manžela, a tak to nezanechalo v rámci rodiny následky. Na FMK lze rodinu a pozici tajemnice skloubit a já jsem opravdu moc spokojená. Měla jsem z toho obavy, ale zbytečně.

Míváte někdy dny, kdybyste se nejraději zvedla od stolu a z minuty na minutu z práce odešla?
Tady na FMK jsem to nezažila, ale na předešlé pozici ano.

Pracujete na kreativní a umělecké fakultě, ale dá se říct, že pozice tajemnice zas tak kreativní není. Máte Vy osobně nějaký vztah k umění, kreativitě a kultuře obecně?
Dříve jsem moc neměla. Jsem hodně racionálně založená. Sestra a její manžel podnikají v oblasti tvorby a produkce filmů. V rámci rodiny se tak často zapojujeme každý, jak může. Díky tomu mi zdejší fakultní prostředí bylo alespoň zčásti blízké. Nejsem žádný odborník na umění, ale velmi mne tato oblast baví. Na jedné straně pracuji s čísly a musím racionálně rozhodovat, na straně druhé to vše doplňuje umění a kreativita. Poznávám nové lidi, nové směry a postupně se vzdělávám v těchto oblastech. Navštěvuji vernisáže a výstavy studentských prací pořádaných fakultou. Dříve jsem sledovala tuto fakultu z povzdálí, kdy mi nebyla zas tak blízko, ale nyní ji poznávám už jinak. Fakultu multimediálních komunikací si zkrátka musíte zažít.

Existují podle Vás nějaké druhy práce, které zvládnou lépe výhradně ženy nebo muži? Pokud ano, uvedete prosím příklad a důvod?
Podle mne nelze hodnotit, zda práci lépe zvládne výhradně žena, či jen muž. Lze jen individuálně posuzovat, zda konkrétní osoba má schopnosti a předpoklady pro konkrétní druh práce. 

Děkuji Vám za rozhovor a doufám, že se shledáme na nějaké další vernisáži pořádanou Fakultou multimediálních komunikací.
Také děkuji a už teď se těším. 

Autor rozhovoru: Marek Kos 

Fakulty a součásti

Zavřít