Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
film

Film Vězení dějin

Ateliér Audiovizuální tvorba FMK UTB ve Zlíně se zásadním způsobem podílel na vzniku celovečerní filmové eseje Vězení dějin, která byla před nedávnem uvedená distribuční společností Aerofilms do kin a jež rezonuje v médiích i v rámci besed tvůrců s diváky, které probíhají po projekcích v českých kinech. Film byl vybrán do festivalových soutěží na MFDF Jihlava 2023, Jeden svět 2024, Academia Film Olomouc 2024, čeká ho uvedení na blížícím se Zlín Film Festivalu či Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

A právě věznice v Uherském Hradišti je hlavní postavou filmu. Většina justičního areálu je přitom již třicet let uzavřená a uvězněná je tak zde i novodobá historie včetně tragické epochy komunistického teroru 50. let. Filmový štáb uchopil danou konstelaci jako příležitost propustit svým filmem zde uzavřené dějiny na svobodu. A to v duchu polyfonie neboli prostřednictvím různorodých aktérek a aktérů ve smyslu generačním, ideovém a sociálním.

Díky otevřeným interakcím dochází ve filmu k oživení minulosti. Místo prázdnoty jako projev prázdnoty mezi námi je naplněné interakcí v intimním i společenském rozměru: společná minulost jako možnost společné budoucnosti.

Aktéři z minulosti i současnosti

Vzhledem k tomu, že zde později začala působit Střední umělecko-průmyslová škola Uherské Hradiště či třeba školní družina s jídelnou, tak se ve filmu objevují nejen politická vězenkyně, bývalý předseda KSČM a režisér zde natáčeného filmu, dcery politických vězňů či potomkyně vyšetřovatele StB. Ve snímku vystupují rovněž historici, politici, hudebníci a výtvarníci, ale také družinářky, kuchařka, sousedé věznice, kteří se do ní vydávají se svým dvanáctiletým vnukem anebo studentky a studenti „Umprumky“.

K mezigeneračnímu setkání došlo i za kamerou v podobě tvůrčího týmu sestaveného ze studentstva (Adam Černich, Vincent Stránský, Tereza Chovancová, Martina Chytková a další) a z pedagogů ateliéru audiovize (Lubomír Konečný, Libor Nemeškal, Irena Kocí, Pavel Hruda a další) s režijní dvojicí pedagoga Jana Gogoly ml. a studenta Matěje Hrudičky. Vizuální identitu a web filmu vytvořili pod vedením vedoucího ateliéru Digitální design FMK Boba Stránského studenti Matyáš Hrubý, Roman Nevrlý a Adrián Gubrica.

Hlavním producentem a iniciátorem filmu je Spolek Memoria (Anna Stránská, Michal Stránský, jenž se podílel i na grafickém designu, a další). Na filmu vedle UTB ve Zlíně spolupracovali Česká televize, Město Uherské Hradiště, IS produkce, Animace Kouzelná a Nadační Fond FILMTALENT ZLÍN.

Více informací k filmu na webu vezenidejin.cz.

Fakulty a součásti

Zavřít