arts management galerie g18 výstava

Galerie G18 zve na výstavu s vůní dřeva a příběhem jeho zpracování

Už 16. 6. 2021 se galerie G18 otevře s novou výstavou designu Příběh letokruhů. Za její realizací stojí studenti Arts Managementu FMK UTB ve Zlíně, kteří se rozhodli přiblížit téma řemesla a práce s materiály – ať už té tradiční či skrze nové pohledy na jejich udržitelnost. Výstava bude probíhat až do 8. 7. 2021.

Již skrze svůj název asociuje cyklický koloběh života stromů a jeho jedinečnou roli, kterou v našich životech zastává. Expozice ve třech částech připomene zastoupení dřeva v předmětech běžné potřeby s návazností na tradici, řemeslo, naši historii, současnost i budoucnost. Protože přesně takovým materiálem a tématem dřevo je.

„Výstavní plán galerie G18 každý rok akcentuje jedno téma. Pro rok 2021 je to Nejskromnější řemeslo. Tématem chceme představit, že za vznikem uměleckých děl i designu stojí široké spektrum dovedností a rozhodnutí. V každé výstavě se snažíme upozornit na proces vzniku, který není na první pohled viditelný, nebo si jej běžně nevšimneme,“ přiblížila kontext výstavy galeristka G18, Romana Veselá.

Dřevo je zde představováno i skrze produkty reflektující recyklaci a upcyklaci. Tedy skrze problematiku obnovitelnosti zdrojů s důrazem na současný mladý design. Zatímco část výstavy symbolizuje pohled do budoucnosti, ta druhá se navrací k našim kořenům. K lesu jako místu nového života, růstu a obnovy, místu, které podněcuje naše smysly.

„Výstavu připravily studentky prvního ročníku oboru Arts Management, se kterým je galerie G18 pevně spjata. V normální situaci by jim měla sloužit pro praktickou výuku, kdy se podílí na doprovodných programech a produkci jednotlivých výstav. Letos to ze zřejmých důvodů nešlo, a proto mám radost, že galerii můžeme znovu otevřít právě s jejich výstavou,“ dodala k její přípravě Romana Veselá.

Výstava se otevírá návštěvníkům zcela zdarma od pondělí do čtvrtka od 13 do 18 hod. Do jejího programu se zapojí studenti i zaměstnanci napříč celou univerzitou – například skrze přednášku iniciativy UTB za klima. Ta bude mít za cíl přiblížit zákonitosti působení lesů na klima z různých pohledů, seznámit s principy udržitelnosti dřevěných či papírových výrobků i poskytnout inspiraci pro další interakci s daným prostředím. Důležité informace k výstavě i doprovodnému programu naleznete na webu www.g18.cz a sociálních sítích galerie.

Seznam vystavujících:
Aneta Roubíčková