Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
výstava

Typoplakátok

Během června bude v Alternativě – kulturním institutu k vidění výstava Typoplakátok, na níž budou vystaveny plakáty od 80 tvůrců ze zemí Visegrádské čtyřky – Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Součástí výstavní expozice budou také animované typografické kompozice studentů naší fakulty – ateliérů Grafický design a Digitální design. Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 3. června v 17 hodin.

Plakáty jsou tématicky různorodé, všechny dohromady však spojuje jejich hlavní stavebně-konstrukční prvek – a tím je písmo. Písmo v těchto případech neplní pouze funkci komunikační, ale také funkci výtvarně-estetickou. Ve zlínské galerii Alternativa bude z prostorových důvodů představena pouze část sbírky typografického plakátu, kterou od roku 2012 postupně shromáždil kurátor výstavy Pavel Noga, vedoucí ateliéru Grafický design. 

„V roce 2021 jsem byl maďarskými přáteli pozván na velkolepě koncipovanou výstavu plakátů Poszterra v prestižní výstavní síni Pesti Vigado v Budapešti. Při procházkách městem jsem si uvědomil, jak je zajímavé sledovat písmo ve veřejném prostoru v situaci, kdy nerozumím obsahu. Najednou jsem jednotlivé znaky vnímal jako výtvarně členěný rastr, místo slovního sdělení jsem sledoval architekturu „abstraktní“ kompozice,“ popisuje Pavel Noga situaci, která ho přivedla na myšlenku obnovit projekt Typoplakát, se kterým mezi lety 2012-2016 objel Česko, Slovensko a Polsko a během kterého nasbíral 120 plakátů od 105 tvůrců z těchto zemí. Do nově vznikající výstavy proto zahrnul i práce maďarských grafických designérů. 

Na začátku letošního roku se v Českém Těšíně pod názvem Typoplakátok uskutečnila první ze série výstav tvůrců ze zemí V4. Zlínská výstava bude umístěna v památkově ceněném Kolektivním domě – typické ukázce funkcionalistické zlínské architektury. K výstavě je vydán katalog a později bude realizována také podrobnější obrazová publikace. Výstava bude v Alternativě k vidění do 22. června 2022. 

Fakulty a součásti

Zavřít