Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Přijďte na přednášku Jana Michla o designu a tradici

Přijďte na přednášku Jana Michla s titulem JE MOŽNÉ SPOJIT DNEŠNÍ DESIGN A TRADICE? , která proběhne ve čtvrtek 29. 9. 2022 v 17 hodin v budově U4 v místnosti 201. Přednáška je doporučena studentům ateliérů, ale zváni jsou všichni zájemci.

Přednáška se zamýšlí nad možnostmi propojení řemeslných tradic a současného designu. Její základní tezí je, že propojení tradice a designu je možné pouze pokud designéři, a nejlépe i školy designu, začnou vycházet z toho, že hlavním úkolem designérů není praktikovat jediný, údajně správný estetický výraz moderní doby, ale vyhovovat, tak či onak, konkrétním lidským uživatelům. Řečeno jinak, vycházet z toho, že cílem nemá být tvorba či dodržování jednotného slohu moderní epochy, ale práce pro vkusové a stylové preference různorodých uživatelů či institucí.

Jan MICHL (*1946) je emeritním profesorem historie a teorie designu na Vysoké škole architektury a designu v Oslu (AHO) v Norsku. Narodil se v bývalém Československu, v 70. letech pracoval v Ústavu pro teorii a dějiny umění při ČSAV v Praze. Od počátku 80. let žije v Norsku, od roku 2015 také v Česku. Jeho hlavním badatelským zájmem je teorie designu, konkrétněji modernistická ideologie designu a její alternativy. K těmto tématům se vztahuje i jeho publikační činnost. V češtině vyšly publikace Tak nám prý forma sleduje funkci: Sedm úvah o designu vůbec a o chápání funkcionalismu zvláště (2003), Funkcionalismus, design, škola, trh: Čtrnáct textů o problémech teorie a praxe moderního designu (2012) a Co Bauhaus dal – A CO VZAL (2020).

Fakulty a součásti

Zavřít