výstava

Neserify

Práce studentek 2. ročníku ateliéru Grafický design z předmětu Písmo a typografie na téma „Alternativní serify ke stávajícím fontům“, vystavené v prostorách Kabinetu teoretických studií, lze virtuálně shlédnout do 10. března 2021 na Facebooku.

První pracovní název našeho typografického projektu zněl Serif je šerif, protože serify (postaru patky) mají rozhodující vliv na vizualitu a charakter písma. Pozorujeme, zda jsou nebo nejsou u písma vytvořeny a pokud ano, můžeme si všimnout konkrétních tvarů. V obrovském množství fontů nacházíme serify umírněné i předimenzované, tučné i nitkovité, pravidelné i asymetrické, oblé i hranaté, pozvolna elegantně nabíhající i rázovitě přiražené k tělu písmene, decentně citlivé i chladně strohé, rozštěpené, kulaté, ve tvaru obdélníka, čtverce a dokonce trojúhelníku.

Přesvědčili jsme se, co se stane se serifovým písmem případě, že mu odkrojíme jeho stávající serify: litery se stávají nestabilními, zranitelnými, poruší se jejich těžiště a vypadají jako nahé. Spolu s klasickými bezserifovými fonty jsme je použili k dalšímu přetváření a připjali jsme k nim „své“ serify podle vlastní fantazie.

Nahlédněte na písmena, kterým jsme na patky obuli botky:

Neserify – výstava studentek 2. ročníku AGD | Facebook

Lenka Baroňová a studentky 2. ročníku ateliéru Grafický design – Anna Bezoušková, Tereza Brlicová, Helena Kupková, Lucia Mišeková, Zuzana Pevná, Kateřina Turková a Klára Tylčerová.