
Kameramanské dny 2025: Prostor pro mladé filmaře
14. května 2025Studenti ateliéru Audiovizuální tvorba se na začátku května opět zúčastnili Kameramanských dnů – tvůrčího setkání, které propojuje mladé filmaře z českých univerzit. Akci pořádá kolektiv Kamera Oko ve spolupráci s Ústavem filmové tvorby na SUO, ateliérem Audiovizuální tvorba FMK UTB a katedrou filmových studií FF UK.
Program Kameramanských dnů byl rozdělený na teoretickou i praktickou část. Pro pasivní publikum byly připraveny projekce a masterclass – letos například komentované projekce filmů kameramana Stanislava Adama. Aktivní účastníky pak čekala intenzivní dílna, kde podrobně analyzovali vlastní filmová cvičení.
Zadání pro praktickou část bylo jasné: dvě postavy, sedm kamer, dramatická situace a změna dominance mezi postavami. Důraz je kladen především na kameramanské řešení – a to i v omezených podmínkách. Hotové práce budou veřejně promítnuty v listopadu 2025 na Mezinárodním kameramanském festivalu Kamera Oko v Ostravě a v únoru 2026 v rámci filmového programu cen Asociace českých kameramanů.
Vedoucí ateliéru Irena Pustina Kocí oceňuje, že se akce koná mimo hlavní město: „Fakt, že Kameramanské dny Jakub Felcman realizuje mimo Prahu, oceňuji z vícera důvodů – jako klíčové vnímám postoj, že decentralizace a přenesení pozornosti na ostatní vysokoškolská audiovizuální studia ve Zlíně a Opavě je všestranně prospěšné. Do Prahy je ze Zlína nebo Opavy stejně daleko, jako z Prahy k nám.“
Foto: Lukáš Jalůvka, ÚFTaRT SUO Opava
Kameramanské dny jsou jen jedním z příkladů intenzivní spolupráce mezi UTB ve Zlíně a Slezskou univerzitou v Opavě. Obě instituce pravidelně koprodukují filmy, podílejí se na profesní konferenci Proměny dramaturgie, jejíž osmý ročník proběhne letos na podzim, a společně se účastní Mezinárodní studentské DokuKonference.
Právě tato meziškolní propojení potvrzují, že kvalitní filmové vzdělávání a dialog mezi školami nemusí být záležitostí pouze pražského centra. Kameramanské dny jsou důkazem, že i mimo metropoli vzniká výjimečný prostor pro růst nové generace audiovizuálních tvůrců.