Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Ateliér Průmyslový design získal NÁRODNÍ CENU ZA STUDENTSKÝ DESIGN 2023

Ateliér Průmyslový design získal titul Národní cena za studentský design GRAND v prestižní mezinárodní soutěži.  Oceněným je student ateliéru Jan Kaděra a jeho bakalářská práce, zabývající se designem nastavitelného invalidního vozíku HUGO. Oceněné práce je možné zhlédnout do 15. února 2024 v rámci výstavy Nový (z)boží v Galerii České spořitelny na adrese Rytířská 29, Praha 1 – Staré Město.

„Mým cílem bylo navrhnout invalidní vozík s funkční ergonomií, který se přizpůsobí rozměrům dítěte ve věku od 4 do 10 let,“ vysvětluje autor oceněné práce Jan Kaděra. „Do návrhu jsem také zakomponoval malou schránku s nářadím, které zajistí snadné a rychlé nastavení jednotlivých částí vozíku dle požadavků uživatele. V designérském návrhu jsem kladl důraz na praktičnost, dlouhou životnost, variabilitu a čistý design.“

„Letošní rok byl pro náš ateliér velmi úspěšný,“ říká vedoucí ateliéru Průmyslový design doc. MgA. Martin Surman, ArtD., který vítěznou bakalářskou práci vedl. „K zisku v pořadí již třetího ocenění Red Dot Award, které je udělováno v rámci jedné z nejvýznamnějších světových designérských soutěží Red Dot Design Award, jsme aktuálně připojili nejvyšší možné ocenění v soutěži Národní cena za studentský design 2023, která patří mezi nejprestižnější designérské soutěže v České republice. Současně jsem přesvědčen, že oceněný návrh, který je technicky do detailů promyšlen a v podstatě připraven pro sériovou produkci, zcela jistě disponuje výrobním potenciálem a pevně doufám, že v budoucnu rozšíří produktové portfolio tradičního českého výrobce invalidních vozíků společnost KURY spol. s r.o.“ dodává doc. Surman.

Oceněný designérský návrh dětského invalidního vozíku HUGO je vizuálně zdařilý a díky řadě propracovaných detailů disponuje svébytným a originálním výrazem. Jeho konstrukční řešení má racionální funkční základ respektující ergonomii, technické parametry a výrobní technologie definované výrobcem. Koncepce rostoucího invalidního vozíku určeného pro děti ve věku od 4 do 10 let s originálně řešenými částmi rámu, jejichž vzájemným variabilním nastavením lze transformovat jeho velikost, je zcela jistě finančně i environmentálně přínosnou myšlenkou. Na autorově práci je nutno ocenit nejen jeho pečlivý přístup a snahu o nalezení vizuálně a technicky optimálního a současně inovativního řešení, ale i jeho komunikační schopnosti, díky kterým byl schopen realizovat svůj designérský návrh ve spolupráci s předním českým výrobcem.

„Za firmu KURY spol. s r.o., která jako dlouholetý výrobce invalidních vozíků měla možnost spolupracovat s Janem Kaděrou na vývoji inovativního dětského vozíku mohu říci,“ připomíná Petr Kupka, jednatel společnosti KURY spol. s r.o., „že jsme byli od samého počátku velmi potěšeni přístupem pana Kaděry. Mile nás překvapil fakt, že si velice rychle osvojil principy a pravidla používání invalidních vozíků a to mu již částečně usnadnilo práci při návrzích základní konstrukce vozíku. Spolupráci a celkově vzájemnou komunikaci také usnadnilo to, že pan Kaděra při své práci působil jako designér, konstruktér a vývojář v jednom a dokázal skloubit návrh funkčního a nadčasového designu s tím, že zároveň akceptoval zachování správné ergonomie sedu uživatele vozíku a dalších uživatelských vlastností. Jsme rádi, že se mladí designéři zajímají o jindy trochu opomíjenou oblast, kterou jsou invalidní vozíky.“

autor textu: doc. MgA. Martin Surman, ArtD.

Fakulty a součásti

Zavřít