ADO na Czech Design Weeku
26. srpna 2024Ateliér Design oděvu FMK UTB představí svou tvorbu na letošním 11. ročníku festivalu Czech Design Week, který se uskuteční od 5. do 8. září 2024 v pražské Výstavní síni Mánes. Čtyři talentované studentky zde představí své unikátní kolekce inspirované literaturou, historií a každodenním životem.
Sofia Blahútová okouzlí návštěvníky kolekcí Evening Mirror, inspirovanou temnou atmosférou básně Havran od Edgara Alana Poea. Linda Minarčíková představí Ballade, kolekci inspirovanou písní Mira Žbirky, která zachycuje křehkost a krásu každodenního života. Ema Strnadová odhalí svou kolekci Marnost, která zkoumá roli ženy v meziválečném Československu prostřednictvím děl malířky Milady Marešové. Zuzana Hliněná pak nabídne kolekci Hail Mary, inspirovanou životem spisovatelky Mary Shelley, která reflektuje tragické ztráty v osobním životě autorky.
Výstava ateliéru Design oděvu slibuje návštěvníkům jedinečný pohled na propojení módy s hlubokými emocemi a příběhy. 11. ročník festivalu Czech Design Week oslaví vstup do své druhé dekády i dalšími novinkami ve výstavní a programové lince, podrobný program najdete na webu festivalu.
Podrobně o jednotlivých kolekcích:
Sofia Blahútová – Evening Mirror
Zmrazujúca báseň Havran od Edgara Alana Poea, dielo, ktoré zarezonovalo v každom z nás. Inšpirácia prúdi z viacerých podnetov a symboliky. Podstata spočíva v prepojených postavách a pocitoch zo svetoznámeho diela, prepojenie tragicky stavaných básnických postáv muža a ženy Lenori, zhlukujúc sa do postavy samotného autora. Autorka využíva mužské i ženské prvky, ktoré majú odpovedať a znázorňovať stret všetkých postáv, ktoré boli významné pre zhmotnenie myšlienky. Mrežovité plstenie a využitie oceľových kostíc v podobe konštrukcií vyobrazujú a znázorňujú skelet človeka, smrť, tragickosť i pomyselnú klietku, v ktorej sídli samotný havran. Modely sú zasadené do pochmúrnej, tragickej až hrôzostrašnej atmosféry, ktorá mrazivo dýcha z tajuplného Anglicka. Atmosféru kolekcie umocňuje zvolená farebnica. Sivé, šedivé, temné tóny vystihujú zašednuté temné anglické ulice plné tajomstva a smradu.
Linda Minarčíková – Ballade
,,Neženie ju blázon čas, neženie ju čas. Zem ju ľúbi svojou láskou tajnou.’’ Ballade je kolekcia, ktorá znázorňuje človeka vnímajúceho krásu, vzácnosť a krehkosť jednoduchého, každodenného života s tým najčistejším srdcom. Zárodky témy siahajú do piesne Mira Žbirku- Balada o poľných vtákoch, kde opisuje správanie vtákov, ich bytie. Modely boli zhmotnené pre personu, ktorej charakter je inšpirovaný veršami z piesne. Sú rozdelené do 3 fáz dňa. Vystavený model zobrazuje večer.
Ema Strnadová – Marnost
Tvorba prvních akademicky vzdělaných malířek působících v letech 1918–1938 v Československé Republice, nahlíží na ženy pozoruhodným způsobem. Obrazy nejsou ovlivněny voyeurskou optikou společnosti hledající v ženách symboly nové epochy, ale objevují se v nich komplexní lidské osudy. V oděvu se odráží zejména estetika jednoho z cyklicky se vracejících charakterů z děl Milady Marešové – žena křečovitě následující nový ideál i přesto, že nově nabitá rovnost zůstává spíš papírovou iluzí.
Zuzana Hliněná – Hail Mary
Kolekce Hail Mary je inspirovaná jednou z nejslavnějších spisovatelek období romantismu, Mary Shelley. Její divoký i tragický životní příběh se stal základem této práce. Inspirace je rozdělena do tří částí – dcera, milenka a matka – stává se stereotypem, s nímž se může ztotožnit jakákoliv žena. Zároveň je reflexí autorky nad její vlastní životní rolí. Matka, která se musela smířit se ztrátou tří ze čtyř dětí. Ztráta, která na jejím těle i duši zanechala jizvy, je znázorněná vzorováním pomocí laseru na sametové peleríně. Pod tím vším však zůstává sebevědomou a atraktivní ženou, což autorka zvýraznila korzetovými šaty s volánem podtrhujícím křivky těla. Silueta modelu vychází z dobové módy.