Zlínská animace v soutěži Berlinale

Sedmdesátý ročník jedné z nejvýznamnějších filmových událostí, festivalu Berlinale, se pojí i se zlínskou radostí. Poprvé se do soutěže dostal studentský animovaný film z dílny ateliéru Animovaná tvorba.

Diplomovou práci nazvanou prostě Lístek (Leaf) tvořila Aliona Baranova téměř dva roky. Ačkoliv ji úspěšně obhájila už v červnu 2019, na základě připomínek a další rozvahy ještě do procesu výroby znovu vstoupila a nejen upravila některé pasáže, ale především odstranila voiceover vypravěče a mnohem tak více vsadila na poetiku obrazu a jeho komunikaci s divákem.
Finální podobu tak její necelých šest minut dlouhý film o návratu námořníka domů získal až na začátku letošního roku. Místo své premiéry si nemohl vybrat lepší. V rámci sekce Generation Kplus se představí návštěvníkům (a porotě) na prestižním, tzv. áčkovém festivalu v Berlíně.
Pro zlínskou animaci je to vůbec poprvé, kdy se do této soutěže studentský film z ateliéru animované tvorby dostal.