Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
mapy rozhovor use-it

Trochu jiná mapa Zlína

Zlín očima místních, mladých a kreativních lidí. To v sobě ukrývá nové vydání USE-IT mapy, které najdete zdarma třeba v univerzitní galerii G18. Mapu USE-IT Zlín tvoří především Zlíňáci a velká většina z nich působí právě na naší fakultě. Vyzpovídali jsme Šárku Michalíkovou, studentku Arts Managementu FMK, která si vzala koordinaci tvorby tohoto unikátního zlínského průvodce na starosti.

 Co je to USE-IT mapa?

Use-itka je mapa pro cestovatele, kteří chtějí poznat město a život v něm. Zahrnuje nejen praktické turistické informace, ale také tipy na to, co ochutnat, kde nakupovat, nebo na jakou vycházkovou trasu se vydat. Tvoří ji dobrovolníci a podílejí se na ní sami místní obyvatele. Je k dostání zadarmo, většinou bývá jen v angličtině, my letos udělali i českou mutaci. Je na ní skvělé, že si nemůže dovolit stárnout, zůstává aktuální, protože se co rok a půl připravuje nové vydání.

USE-IT je projekt napříč různými evropskými městy. Mapy poznáte podle charakteristického čtvercového formátu a výrazné grafiky, na které se podílí místní umělci a designéři. Kromě Zlína má svou vlastní mapu například Oslo, Bruggy nebo Lublaň. V ČR ji najdete v Praze, Brně nebo Ostravě.

 Proč bych ji měla chtít?

Kouzlo mapy tkví v tom, že ji tvoří lokálové, kteří ví, co je dobré. Dostaneš tak informace, co bys určitě neměl vynechat a co naopak klidně jo. Najdeš tady tipy, které zná jen místní. Mapka totiž neslouží jako tradiční turistický letáček, který se na návštěvnících snaží vydělat. Tvůrci z ní nic nemají (maximálně tak na pokrytí nákladů) a navíc ji seženeš zadarmo v papírové verzi, nebo si ji na webu můžeš stáhnout do mobilu.

Dočte se v ní Zlíňák něco nového, a co?

No jasně. Spousta místních neví, co všechno Zlín nabízí. Možná to tuší, ale když to uvidí, takhle na jednom místě, tak to teprve do sebe zapadne. Myslím, že to dost pomáhá pocitu hrdosti a sounáležitosti k městu.

Tak třeba věděli jste, že tady máme galerii na zastávce, která je dostupná 24/7? Nebo že 8. patro 21. budovy má původní vzhled a je tu i expozice o Baťovi?

To, co se tady děje aktuálně a nová objevená zákoutí sdílíme hlavně na našem Instagramu @useitzlin.

Co se ti na novém vydání obzvlášť líbí

Grafika! Stejně jako u prvního vydání, za celkovým vzhledem mapy stojí Matej Vázal a opětovně odvedl skvělou práci. Podařilo se mu charakterizovat Zlín jako takový – odkazy na naši specifickou architekturu a nejznámější stavby, čistý až přísný funkcionalismus a přesto je mapa hravá a baví. Vyhráli jsme si s obsahem, a kromě oblíbených míst jsme přidali infografiky a zajímavosti nebo třeba „bravíčkový“ test Na jaký typ Zlíňáka se dnes cítíš.

Kdybys měla na Zlín jeden den, co bys udělala?

A to je přesně výhoda Zlína – za jeden den se tady toho dá stihnout hodně a navíc pěšky. Určitě bych si jako první vzala mapu a udělala test, ať se trochu nasměruju, co bych neměla minout. Navštívila bych takové ty klasiky – 21. budovu, Památník Tomáše Bati. Potoulala bych se mezi Baťovskými domečky a přes Svit zpátky do centra. Zastavila bych se na nějaké dobré kafe (Kafö, Jedním tahem nebo Kafec, záleží, kde bych zrovna byla). Mám ráda umění, takže by mě zajímaly místní galerie a muzeum. No a v případě teplého letního večera bych den uzavřela burgrem a pivkem v parku, protože … no to je prostě klasika.

Kdo za tím vším stojí?

Mladí lidi, kteří se ve Zlíně narodili, ale i takoví, kteří se sem přestěhovali za prací nebo studiem a rozhodli se zůstat. Každý z nás je tak trochu jiný Zlíňák a ve městě hledá a dělá něco jiného. V týmu máme studenty i zaměstnance z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kreativní duše z Fakulty multimediálních komunikací až po vědátory z Fakulty technologické. Není to ale jen univerzitní projekt, v týmu máme třeba i doktorku z Baťovy nemocnice. Doplňujeme se a i proto si každý v mapě najde své.

Projektovou manažerkou letos byla Šárka Michalíková, studentka Arts Managementu FMK UTB Zlín. Grafický design zpracoval jeden z našich FMK doktorandů Matej Vázal. Na textech a dalších produkčních aktivitách se podílely taky naši zaměstnanci Venda Gregorovičová, produkční G18 a Eva Gartnerová, ředitelka KOMAG. Merch a další designové jobovky nachystal Honza Veselský, diplomant ateliéru Produktový design.

Proč to vlastně děláte?

Z lásky ke Zlínu přece.

Hlavně protože chceme ukázat, že Zlín je město, ve kterém se něco děje a které má co nabídnout.

Jasně, máme před sebou ještě kus cesty, ale i tak je ten posun velký a je načase to ukázat i okolí.

Takové město jako Zlín jen tak někde nenajdete. Kromě specifické architektury a urbanismu, tady vzniká mnoho zajímavých projektů a tvrdě se tady pracuje na tom, aby se tu žilo dobře. Především je to ale o lidech a na ty má Zlín štěstí.

Může se zapojit kdokoli?

Jasně, stačí napsat. Najdete nás na Instagramu a Facebooku @useitzlin. Navíc víc očí víc vidí, víc hlav víc ví, takže jestli máte nějaký tip na lokální zážitek ze Zlína nebo blízkého okolí, tak nás označte a my to rádi budeme sdílet dál.

Fakulty a součásti

Zavřít