G18 výstava

Rozum versus cit: Zlínský průmyslový design

Fakulta multimediálních komunikací UTB ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně zve na výstavu Rozum versus cit, která mapuje historii zlínského designu v letech 1918-1958 a představuje toto téma zcela novým způsobem, mimo jiné pomocí řady interaktivních prvků.  Výstava je k vidění v krajské galerii od 11. prosince do 1. března 2020 a současně také ve fakultní galerii G18. Zahájena bude vernisáží 10. prosince v 17 hodin ve 14. budově areálu Svit, kde sídlí krajská galerie.

Dominantní osu výstavy Rozum versus cit představuje historie baťovské Školy umění (1939–1949), na jejíž půdě vznikla během války jedna z ikon zlínského designu – návrh revolverového soustruhu MAS R50, dílo sochaře Vincence Makovského. Úvodní část výstavy si proto klade za cíl uvést tento stroj do širších souvislostí rozvoje strojírenské výroby u firmy Baťa v meziválečném období.

Téma počátku průmyslového designu výstava poprvé ukáže nejen prostřednictvím unikátních dobových exponátů a dokumentů. Svým inovativním pojetím dává návštěvníkům jedinečnou možnost vyzkoušet si nové technologie, jakými je například rozšířená realita (AR) či virtuální realita (VR) a zažít výstavu z úplně nové perspektivy.

Výstava Rozum versus cit: Zlínský průmyslový design 1918–1958 je součástí rozsáhlého společného projektu pracovníků Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Národního technického muzea v Praze a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, mapujícího design v technických disciplínách během existence Československa a je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury ČR v rámci projektu NAKI II Designéři v českých zemích a československý strojírenský průmysl (DG18P02OVV059).

Výstavu můžete ve fakultní galerii G18 navštívit do konce ledna. V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně bude vystavena do 1. března 2020. Zároveň se veřejnost může zúčastnit komentovaných prohlídek v krajské galerii s kurátorem designu Vítem Jakubíčkem, které se konají 14. 1. a 28. 1. vždy v 17 hodin.