Michaela Spružinová zvítězila na Irském mezinárodním bienále skla

Irské mezinárodní bienále skla je prestižní výstavou současných tendencí ve sklářském umění. Ta si klade za cíl zprostředkovat veřejnosti vývoj současných sklářských postupů a jejich dokonalost. Mezi vystavujícími umělci se letos objevila i pedagožka z ateliéru Design skla, MgA. Michaela Spružinová.

Výstava je organizována prostřednictvím Národní vysoké školy umění a designu (NCAD) v Dublinu. Mezinárodní porota vybrala sklářské umělce z Evropy, Severní Ameriky, Středního východu a Asie. Jejich odborné znalosti v příslušných oborech kurátorství skla, praxe a vzdělávání přinesli výběr 51 umělců z celého světa. V odborné komisi byli zastoupeni: Kim Mawhinney, hlavní kurátor umění v Národních muzeích Severního Irska ; Katya Heller, ředitelka Heller Gallery, New York; Zhang Lin, zakladatel, ředitel a prezident Šanghajského muzea skla a Karen Donnellan, umělkyně a pedagožka. Kurátorkou výstavy je Dr. Caroline Madden z Národní vysoké školy umění a designu v Dublinu. Tato komise současně vybrala jednoho vítěze výstavy MgA. Michaelu Spružinovou, jejíž práce odpovídají nejvyšším standardům kurátorství skla.

Irské mezinárodní bienále je spolufinancováno NCAD a Creative Europe jako součást projektu Creative Europe: Imagining Sustainable Glass Network Europe (ISGNE). Tento projekt financovaný EU zahrnuje čtyři partnery ve Spojeném království, Německu, Lotyšsku a Irsku a spolupracuje s 33 přidruženými organizacemi v devatenácti evropských zemích. Tento ambiciózní pětiletý projekt zahájil dynamický plán kulturních akcí, workshopů, výstav a publikací točících se kolem skla a jeho nekonečných možností v kontextu nehmotných kultur, designu, výtvarného a užitého umění.

Michaela Spužinová se objevila i v druhém čísle odborného časopisu o umění Flash Art.  To se věnuje těm autorům, kteří pracují s queer tématy. Autorka Michaela Spružinová zde prezentuje svoji tvorbu prostřednictvím rozhovoru s kurátorkou Vendulou Fremlovou, PhD.