ateliér animovaná tvorba ocenění

Ateliér Animovaná tvorba slaví další úspěchy na Anifilmu

Film absolventky ateliéru Animovaná tvorba Noemi Valentíny Radioterapie na Žlutém kopci si při slavnostním zahájení mezinárodního festivalu Anifilm odnesl cenu za nejlepší zakázkovou tvorbu vzniklou v roce 2020. Dílo pomáhá dětem k tomu, aby se tolik nebály léčby při boji s nádorovými buňkami.

Při slavnostním zahájení 20. ročníku mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm se udělovaly i národní ceny. Český obzor mapuje ve čtyřech kategoriích celovečerní i krátkometrážní, studentskou, zakázkovou tvorbu i vzniklé videoklipy.

Za nejlepší videoklip si cenu odnesla absolventka ateliéru Animovaná tvorba Aliona Baranova za animaci pro Pavla Čadka a skladbu Tanči. Vůbec poprvé však ateliér Animovaná tvorba dosáhl na vítězství i v kategorii zakázkové tvorby.

Devítiminutové video Radioterapie na Žlutém kopci vznikalo pro Masarykův onkologický ústav v Brně. Nápad vytvořit animaci, která by děti (ale i jejich rodiče) seznámila s procedurou léčby, inicioval primář prof. Pavel Šlampa. Pod téměř desetiminutové dílo se výtvarně, animačně i režijně podepsala toho času studentka ateliéru animované tvorby Noemi Valentíny, o produkci a dramaturgii se staral vedoucí ateliéru Lukáš Gregor.

Animace už přes půl roku pomáhá dětem k tomu, aby se léčby tolik nebály a alespoň trochu její význam pochopily. Dle slov primáře Šlampy však nemalou měrou pozitivně působí i na samotné rodiče, u nichž díky citlivému (a vlastně i místy jemně humornému) ztvárnění potlačují obavy a strach.

Celé video si můžete pustit tady: