audiovize

Jiří Mádl a Judit Bárdos míří na Ostrov svobody

V pondělí 30. 8. dopoledne proběhla v Leteckém muzeu v Kunovicích první klapka krátkého absolventského snímku režiséra a scénáristy Petra Januschky Ostrov svobody. V konverzačním dramatu odehrávajícím se v roce 1983 na palubě letadla Iljušin 62 mířícího z Prahy do Havany ztvárňují hlavní role Jiří Mádl a Judit Bárdos.

Celý film se natáčí v letadle Tupolev 154M – „Naganském expresu“, na jehož palubě slavili čeští hokejisté olympijské zlato při návratu ze zimních olympijských her v japonském Naganu v únoru 1998. Naganský expres je součástí muzejní expozice na kunovickém letišti.

z natáčení filmu Ostrov svobody

„Studentky a studenti ateliéru Audiovizuální tvorba pracují na snímku již více než tři roky. Samotná fáze výroby byla vzhledem k pandemické situaci v roce 2020 dvakrát přesunuta. Pro studentský snímek neobvykle dlouhá fáze vývoje a preprodukce se projevila na vysoké kvalitě a dobové věrnosti celého projektu. Scénář konzultovali vysoce kvalifikovaní dramaturgové z řad interních pedagogů, externistů i nejvíce oceňovaných dramaturgů veřejnoprávní televize,“ uvádí výkonný producent snímku František eF. Horvát.

Příběh na palubě

Jiří Mádl a Judit Bárdos v Ostrovu svobody ztvárňují dva mladé lidi před třicítkou, Jindřicha a Evu, kteří se v roce 1983 potkávají na zájezdovém letu Československých aerolinií z Prahy do Havany. Oba vzpomínají na pionýrský tábor, kde se ve třinácti letech poznali a jejich stará náklonnost rychle ožívá. Škádlí se a polemizují o tom, co je skutečné dobrodružství a opravdová svoboda a každá odpověď, pohled či letmý dotek upevňují pouto, které mezi nimi znovu vzniká. Po romantické noci ale přichází chladné ráno nad Atlantikem, které oba nečekaně postaví před fatální životní rozhodnutí.

z natáčení snímku Ostrov svobody

Ostrov svobody získal koprodukční podporu České televize, NF FILMTALENT Zlín či IS Produkce a podporu dalších významných partnerů jako statutárního města Zlín, BUMERANG FILM s.r.o. či zeroin s.r.o. V Leteckém muzeu v Kunovicích bude filmový štáb natáčet do soboty 4. září, poté se přesune do Zlína na postprodukční práce. Do mezinárodní a české festivalové distribuce má Ostrov svobody v plánu vyrazit v průběhu roku 2022. Vzhledem ke koprodukční dohodě s Českou televizí je plánované uvedení i v rámci jejího vysílání.

z natáčení snímku Ostrov svobody

„Věřím, že náš dlouho připravovaný́ film může být divácky atraktivním dílem, které složité téma nezjednoduší a na jehož konci zvítězí, i přes všechny následky, láska. A to nikoli nad svobodou, ale spolu s ní,“ uzavírá svůj komentář Petr Januschka.