ocenění

Národní ceny za studentský design pro FMK

Národní cena za studentský design zná své vítěze. Mezi oceněnými se objevili i čtyři naši studenti z ateliérů Digitální design a Grafický design. Výstavu oceněných prací najdete do 15. února 2023  v Galerii České spořitelny v Praze v Rytířské ulici 29. Práce si můžete prohlédnout i v digitální verzi v katalogu tady.

Studenti ateliéru Digitální design Albert Weis, Adrián Gubrica a absolventka Klára Daniová se probojovali se svými pracemi až k vítězným příčkám a přebírali různá ocenění. Cenu za Excelentní studentský design přebíral Albert Weis se svou 2D hrou Lethal Lights.

Cenu za Dobrý design ukořistila Klára Daniová se svou bakalářskou prací Za tři týdny dobrý. Jedná se o knihu s autobiografickým příběhem o dítěti s juvenilní idiopatickou artritidou. V neposlední řadě přebíral také zvláštní ceny i Adrian Gubrica za svou práci Digitální památník Mariopolu. Neposbíral za tuto práci pouze jedno ocenění, ale hned čtyři! Jmenovitě od rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové, děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, nadace českých výtvarných umělců a nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH.

Studentka ateliéru Grafický design Vendula Frydrychová získala ocenění Dobrý design a zároveň Cenu veřejnosti za svou práci Do Norska s Vendelínou, ilustrovaného průvodce Norskem.

Přihlášené práce hodnotily tři nezávislé poroty: mezinárodní univerzitní porota byla složena z pedagogů univerzit a vysokých škol, národní středoškolská porota z pedagogů středních a vyšších odborných škol a mezinárodní odborná porota byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních grafických designérů ČR a zahraničí. Celkem hodnotilo studentské práce 38 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, grafických designérů, expertů a kurátorů designu.