výstava

Výstava Born of Sand and Sun

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Born of Sand and Sun studentky ateliéru Fotografie BcA. Petry Bašnákové, která se uskuteční ve čtvrtek 15. 2. 2024 v 18.00 hodin v galerii „Ateliér Josefa Sudka“ (Újezd 30, Praha 1). Výstava potrvá do 21. 3. 2024. Kurátorkou výstavy je absolventka ateliéru Reklamní fotografie MgA. Lucia Sekerková Bláhová.

V rámci vernisáže proběhne také křest knihy Born of Sand and Sun. Knihu pokřtí její obrazové editorky Mgr. Lucia L. Fišerová, Ph.D. a MgA. Lucia Sekerková Bláhová.

Born of the Sand and Sun  je výstavní a knižní projekt studentky ateliéru Fotografie FMK UTB ve Zlíně, Petry Bašnákové. Přináší nevšední vhled do života pouštních kmenů současného Izraele – kočovných Beduínů – v kontextu izraelsko-palestinského soužití. Studentka namísto efektních cestovatelských nebo reportážních snímků představuje meditativní krajinářské výjevy, nalezená zátiší a nadčasové portréty ne nepodobné malířským obrazům. Jejich vizuální monumentalita je tak v přímém kontrastu s efemérní a proměnlivou podstatou prostředí pouště a života v ní.

Autorka pořídila fotografie analogovým fotoaparátem Mamiya na klasický barevný negativ KODAK Portra. Všechny fotografie mají proto specifickou barevnost danou zvoleným materiálem a prostředím pouště. Část fotografií pro projekt byla vytvořena v rámci programu Erasmus během studijního pobytu na Bezalel Academy v Jeruzalému. Petra Bašnáková vydala na konci roku 2023 knihu Born of the Sand and Sun v prestižním londýnském nakladatelství Dewi Lewis Publishing, které si její práce vybralo i na základě několika významných ocenění jako je Ian Parry Scholarship, Sony World Award nebo Slovak Press Photo.

Síla a přesvědčivost fotografování Petry Bašnákové v tak náročných podmínkách uzavřené komunity spočívá v její přirozené komunikativnosti, empatii, zájmu o lidské příběhy, ale i v přesné a přitom otevřené představě o obrazu. Autorka si od snímaných motivů udržuje dostatečný odstup, aby zachytila celkovou pouštní scenérii. Zároveň ale akcentuje střed snímku tvořený jednou vrakem auta, jindy opuštěnou kozou anebo kusem barevné drapérie vlající ve větru. Kočovní obyvatelé sedí zcela pokojně v podvečerním světle a hledí do objektivu. Scenérie odehrávající se v zcela nerozhodujícím okamžiku překvapí náhlou intimitou i univerzálností současně.

Svatá země se v posledních měsících stala centrem válečného konfliktu, prostorem nepokoje a bolesti. Obrazy jsou, naopak, plné nadčasového klidu. Kéž tento vizuální počin umožní alespoň na chvíli uvidět utopii jako naději, nemožné jako možné.

autorka textu: Lucia L. Fišerová

Výstava Born of the Sand and Sun se koná také do 9. 3. 2024 ve fotografické galerii Fiducia v Ostravě. Kurátorkou výstavy je pedagožka ateliéru Fotografie, Lucia L. Fišerová.