komag

Skrz Prsty 2023

Jubilejní 10. ročník studentského festivalu Skrz Prsty, který se každý rok věnuje tabu tématům ve společnosti, letos představí téma Let´s talk about sex. V budově 14|15 Baťův institut ve Zlíně plánují 22. března 2023 sérii přednášek, workshopů a promítání. Tentokrát o intimitě, sexualitě, polyamorii, sexuálních pomůckách a dalších věcech, o nichž se lidé často bojí mluvit.

Festival pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Během jednoho dne účastníky čekají přednášky, workshopy a diskuze s hosty, letos se mohou těšit třeba na Michaelu Fibrichovou zabývající se intimitou a tantrou, známou pod jménem Tantraela, nebo online tvůrkyně Kamilu Žižkovou (@moje_gynpor) a Magdalénu Urbánkovou (@bezhormonu), které si společně připraví přednášku.

Let´s talk about sex

Ačkoliv je sex v médiích všude kolem nás, často se prezentuje jako senzace nebo něco, co má diváky pobouřit či pobavit. Doba se rychle mění a s ní i poznatky v oblasti sexuality. Chceme vytvořit bezpečné místo, kam může široká veřejnost přijít diskutovat nebo se dozvědět něco nového. A to aniž by byl znevažován něčí názor na danou problematiku. Snažíme se za pomoci odborníků návštěvníky edukovat a zvýšit jejich úroveň života a uvědomění v důležitých oblastech jako je intimita a vztahy.

Na hlavní akci festivalu vystoupila i Jana Fabiánová_Foto_ Alžběta Kristína Viskupová

Skrz Prsty pravidelně spolupracují s odborníky z oboru psychologie. Ti jsou během dne D dostupní všem lidem. „S festivalem Skrz Prsty spolupracujeme už druhým rokem. Moc rádi vidíme, jak se mladí lidé, studenti  FMK, aktivně zapojují do kulturního života ve Zlíně. A o to více, když jde o zvyšování povědomí o nelehkých, a tak trochu i tabu tématech. Těmi jsou například toxické vztahy nebo sexuální výchova. Myslíme si, že společnost potřebuje více otevřené komunikace o těchto tématech,“ říká o Skrz Prstech Lukáš Krčil, CEO platformy pro online terapie Hedepy. Hedepy i letos pošle jednoho ze svých terapeutů na festival. Tam lidem pomůže zpracovat jejich nově nabyté i hluboko zakořeněné myšlenky.

Skrz Prsty online

V průběhu roku Skrz Prsty vzdělávají a baví veřejnost na svých sociálních sítích, nahrávají podcasty se studenty na téma sexu na Spotify a pořádají tematické doprovodné akce. Věří, že je důležité o problémech mluvit. Vzděláním chtějí studenti pomoci předcházet předsudkům a nenávisti, kterou jsme bohužel v nedávné době viděli přejít až do násilí.

Pod pojmem sex se může skrývat mnohé. Přijďte do Zlína nahlédnout pod jeho závoj a přispět k tomu, aby se na něj společnost nekoukala skrz prsty. Sledovat je můžete na webu, Instagramu nebo Faceboku.