výstava

Pocta Janu Blažeji Santinimu

Studenti ateliéru Reklamní fotografie pod vedením pedagogů MgA. Ing. Evžena Sobka a doc. MgA. Jaroslava Prokopa chystají výstavu Pocta Janu Blažeji Santinimu. Vernisáž výstavy proběhne 4. června od 11.30 na Náměstí Cyrila a Metoděje v Klášteře Želiv a potrvá do konce září 2023.

Výstavní projekt „Pocta Janu Blažeji Santinimu“ připomíná mimořádnou osobnost architekta české barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho Aichela, který svými stavbami zásadním způsobem ovlivnil prostor Českých zemí na přelomu 17. a 18. století. A právě jeho invenční, nezaměnitelný rukopis,  kde zcela osobitě pracuje se světlem, ornamentem i detailem stavby je hlavním tématem fotografií, pořízených studenty ateliéru Reklamní fotografie v prostorách Želivského kláštera.

Výstava 40 velkoformátových fotografií je koncipována jako volně přístupná obrazová galerie pod širým nebem a je instalovaná na Náměstí Cyrila a Metoděje před kostelem Narození Panny Marie a v jeho blízkém okolí. Celá kolekce je představena na 20 bannerech formátu 100 x 150 cm  a tématicky je rozdělena do dvou částí. Titulní plocha každého banneru je tématicky zaměřena na architekturu kláštera a klade důraz na estetiku řešení interiérů a exteriérů staveb. Zadní výstavní plocha potom představuje snímky kláštera v nejrůznějších ročních obdobích a náladách a zprostředkovává genius loci místa na soutoku řek Želivky a Trnávky.

Vystavené fotografie vznikly v průběhu dvou workshopů, které absolvovali studenti zlínského ateliéru Reklamní fotografie v rámci výuky fotografie architektury pod vedením pedagogů MgA. Ing. Evžena Sobka a doc. MgA. Jaroslava Prokopa. Obou dílen se zůčastnilo celkem 8 studentů 2., 3. a 5 ročníku.

východ slunce nad kostelem, který je zahalený v mlze, v popředí tmavé stromy

Projekt proběhl za významné podpory Kanonie premonstrátů v Želivě, která poskytla studentům i pedagogům ubytování a finančně zajistila zhotovení velkoformátových tisků a produkci výstavních prostor v areálu kláštera. V neposlední řadě také poskytla fotografům nadstandardní přístup do prostor celého opatství, bez kterého by fotografická kolekce nemohla vzniknout v tak zajímavém formátu.

Finální fotografie a data budou předány Kanonii premonstrátů v Želivě k dalšímu použití a po ukončení výstavy budou nadále sloužit k prezentaci kláštera.

Seznam vystavujících studentů: 2. ročník – Viktória Hegedüšová, Kristína Kiliková, Dominika Krošláková, Michal Para, 3.ročník – Patrik Fica, Daniela Jeklová, 5 ročník – Pavel Hála.