Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
G18

Latinskoamerický plakát v galerii G18

Galerie G18 zahájí nový akademický rok výstavou latinskoamerického plakátu s názvem ¡IMPRESIONES DE AMÉRICA LATINA! – plakáty a tisky. Výstava kromě umělců ze zemí Jižní Ameriky poskytne také větší vhled do tiskových technik, zejména sítotisku. Vernisáž proběhne ve středu 27. září 2023 v 18:00, úvodním slovem ji zahájí kurátoři doc. Mgr. A. Pavel Noga, ArtD. (vedoucí ateliéru Grafický design) a Eduardo Barrera Arambarri (doktorand ateliéru Grafický design).

Technika sítotisku se objevila v Číně již v prvním století našeho letopočtu. V důsledku technologického vývoje, který vedl ke vzniku rychlejších a výkonnějších ofsetových tisků, však v USA a Evropě došlo k jejímu úpadku. Jednou ze zemí, kde sítotisk nadále prosperoval, bylo právě Mexiko a okolní země.

Na mapu grafického designu se Mexiko zapsalo v roce 1968 díky vizuálnímu stylu letních Olympijských her. Právě v tomto období v Evropě vznikala Bienále grafického designu, konkrétně ve Varšavě a Brně. Grafický design se na svůj vrchol dostal až v 90. letech současně se vznikem mexického Mezinárodního bienále plakátu.

“Výstava představí více než 60 plakátů a limitovaných tisků profesionálů nejen z mexické klasické generace z dob 90. let, které do galerie přinesou kulturní, sociální, politický i obchodní přesah. Návštěvníci budou mít možnost poznat výběr nejvýznamnějších grafických designérů z Mexika, Kuby, Brazílie a dalších zemí,” popisuje grafický designér a zároveň jeden z kurátorů výstavy Eduardo Barrera Arambarri.

Výstavu kromě vystavených plakátů tvoří také sítotisková dílna, která návštěvnictvo uvede do autentické atmosféry latinskoamerické kultury lokálních tiskařů. Jako součást doprovodného programu proběhne lekce separování barev pro sítotisk a odborná přednáška pro veřejnost o různých technikách tisku.

Výstava potrvá od 28. září do 24. listopadu 2023, vždy od pondělí do čtvrtka, 13–18 hodin. Vstupné je pro všechny zdarma.

Galerie G18 – Štefánikova 5670 (u zastávky Školní), 760 01 Zlín

Fakulty a součásti

Zavřít