ocenění

Diplomová práce z ateliéru Grafický design zvítězila na festivalu Anifilm

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm v Liberci v sobotu 6. 5. 2023 vyhlásil vítěze soutěží v jednotlivých filmových i herních kategoriích. Cenu za nejlepší videoklip získalo video Lenka Dusilová: Białe konie režiséra Miloslava Friče. Byla to jeho diplomová práce, kterou v loňském roce absolvoval studium v ateliéru Grafický design.

„Více než text skladby, byl pro mě mnohem inspirující rozhovor s Lenkou Dusilovou. Na skladbu jsem nenahlížel jako na píseň, ale jako na součást většího celku. Album Řeka beru jako celek, a proto jsem se rozhodl pracovat spíše s tématy jako putování, cesta, očista, konfrontace, smrt a život, zkrátka se všemi tématy, které albutm Řeka protékají skrz naskrz. Kdybych měl alespoň částečně naznačit příběh videoklipu, popsal bych jej jako putování řekou, která očišťuje od nánosů, rozpouští a transformuje. Jako cestu na druhý břeh, za Sluncem, kde se shledají všichni, kteří byli odloučeni,“ říká o projektu Miloslav Frič.

Celý videoklip má svoji vnitřní logiku, která nemusí být divákovi úplně zřejmá. Nejedná se totiž úplně o narativní příběh, ale spíše o kombinaci designerského uvažování a příběhu, které ústí ve vizuální zážitek. (Objekty se navzájem ovlivňují, přelévají se, naráží do sebe podle předem určených pravidel.) Rád bych, kdyby se divák nechal unášet proudem obrazů a zvuků Řeky, než aby se ji snažil racionálně pochopit. Z toho ústí fakt, že videoklip může být pro někoho velmi špatně uchopitelný, ale jak řekla sama Dusilová v jednom ze svých rozhovorů: „nevím proč se někomu cpát do vobýváku.“