výstava

Cesty Franze Kafky

Originální příběhy Franze Kafky (1883-1924) inspirují čtenáře po celém světě. V roce 2024 je 100. výročí úmrtí tohoto slavného literáta. Novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra, vedoucí ateliéru Fotografie na FMK, odhalují jiného Kafku. Výstava v Italském kulturním institutu v Praze představí Kafku jako zvídavého cestovatele, který se zajímal o zdravý životní styl, fascinovala ho moderní technologie a velmi rád cestoval. Vernisáž výstavy 16 dubna v 18 h. Výstava je otevřena do 21. května.

Fotografická kolekce v Italském kulturním institutu v Praze prezentuje 27 autentických míst po celé Evropě, kde byl Kafka na dovolené nebo na služební cestě. Součástí výstavní série jsou snímky z Itálie, kde známý literát obdivoval aeroplány v Brescii, snil o práci v Terstu, toulal se v ulicích Verony a Benátek a prožil několik týdnů v klimatických lázních v Meranu. Jednotlivé fotografie doplňují texty Judity Matyášové, která zjistila, proč Kafka navštívil vybrané lokality, a co o nich napsal v cestovních denících či korespondenci.

Nová publikace
Součástí vernisáže bude přednáška Kafka jako zvídavý pozorovatel Itálie. Novinářka Judita Matyášová představí projekt Cesty Franze Kafky, který od roku 2003 mapuje lokality po celé Evropě, spojené s pobytem slavného literáta. Pohovoří o jeho cestách napříč Itálií. V rámci přednášky zazní úryvky z nové publikace S Kafkou na cestách (nakl. Labyrint), která je součástí projektu Cesty Franze Kafky. Následovat bude diskuze s novinářem a překladatelem Andreasem Pierallim, který přiblíží literátovu cestu do Brescie, kde se v roce 1909 konala mezinárodní aviatická přehlídka.

Cesty napříč Evropou
Kolekce vystavených fotografií je součástí projektu Cesty Franze Kafky, který Jan Jindra a Judita Matyášová založili v roce 2003. Cílem projektu bylo zmapovat 70 míst po celé Evropě, kam Kafka cestoval. Autoři dokumentovali místa v Česku, Rakousku, Německu, Itálii, Švýcarsku a ve Francii. Koncem května autoři projektu představí další novinku – publikaci S Kafkou na cestách, kterou vydá nakl. Labyrint. První prezentace se bude konat 25. května v rámci mezinárodního veletrhu Svět knihy v Praze.