akce fmk

U TeBe v kině

U TeBe v kině, projekční pásmo krátkometrážních filmů studentů a studentek ateliéru Audiovizuální tvorby z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, se vrací do kina Hvězda v Uherském Hradišti. Ve středu 27. března od 18:30 nabídne čtyři úspěšné snímky, které zaujaly diváky a divačky nejen v České republice, ale také v Kanadě nebo v Polsku.

Za hranice, Úkryt, Daleko od stromu a Dýchajúce obrazy – to jsou čtyři krátkometrážní filmy studentů a studentek ateliéru Audiovizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (FMK UTB), které mohou diváci a divačky shlédnout v kině Hvězda v Uherském Hradišti. Projekce se zúčastní i delegace tvůrců a tvůrkyň jednotlivých studentských snímků.

V rámci projektu U TeBe v kině představujeme divákům a divačkám nejen v okolí Zlína naši tvorbu, která nás reprezentuje na tuzemských i světových festivalech. Jsme rádi, že po loňském úspěšném setkání ve Hvězdě navazujeme i v roce letošním,” zve Irena Kocí, vedoucí ateliéru Audiovizuální tvorby.

Témata fantazijního světa malé holčičky při návštěvě galerie, výletu do alternativní budoucnosti Zlína, virtuální simulace v úkrytu před celým světem i obtížného života matky samoživitelky a její patnáctileté dcery reprezentovaly studentskou tvorbu ze Zlína i na uznávaných zahraničních a světových festivalech. Světová premiéra filmu Daleko od stromu proběhla na prestižním Vancouver International Film Festivalu v Kanadě, projekt Dýchajúce obrazy se zase poprvé světu představil na vyhledávaném festivalu zaměřeném na kameramanské umění Camerimage v Polsku.

Projekce proběhne za přítomnosti tvůrců a tvůrkyň jednotlivých filmů. “Těšíme se na zpětnou vazbu od diváků, je pro nás vždy zajímavým přínosem, který nás posouvá v další tvorbě,” říká Emma Marková, autorka jednoho ze čtveřice promítaných snímků.

Večer studentských filmů se uskuteční v kině Hvězda v Uherském Hradišti ve středu 27. března od 18:30 hodin.

Projekt Distribuce souboru AVD “U TeBe v kině” je financován v rámci IGA-K-TRINITY.

Daleko od stromu

režie: Emma Marková, produkce: Markéta Plšková
Matka samoživitelka žije s patnáctiletou dcerou na maloměstě, které je, stejně jako ženy, zaseklé na místě. Matka je zoufale zadlužená a po večerech pracuje jako prostitutka, zatímco její dcera chodí za školu a a řešení svých problémů hledá na špatných místech. Obě se snaží vymanit z nuzných poměrů, avšak navzájem se míjejí.

Dýchajúce obrazy

režie: Radovan Hradil, produkce: Alexandra Moussová
Malá holčička přichází s rodiči na výstavu do galerie. Za obrazy nevidí jen obyčejné postavy, ale díky dětské fantazii si vymýšlí zajímavé příběhy a vytváří souvislosti mezi dílem a procesem jeho vzniku. Setkává se tváří v tvář s osobnostmi z nejslavnějších uměleckých děl historie a jejich autory. Obrazy ožívají před dívčinýma očima a vtahují ji do děje. Děvčátko se stává součástí příběhů, které se na obrazech odehrávají.

Úkryt

režie: Martin Bystriansky, produkce: Tomáš Mokroluský
Příběh je soustředěn do komorního prostoru úkrytu, ve kterém umělá inteligence vytváří spisovatelovi inspirativní virtuální simulace. V uměle vytvořeném světě spisovatel potkává svoji múzu, která však není dostatečně reálná. Rozhodne se proto opustit úkryt. Umělá inteligence má však za povinnost udržet spisovatele v bezpečí před realitou a především před ním samotným.

Za hranice

režie: Dominik Zbořil, produkce: Martina Chytková
Film o budoucnosti, touze a naději. Rok 2032, V České lidové republice jsou lidem odpíraná všechna základní práva. Právo na názor. Na život. Na svobodu. Lidé prchají z útlaku totalitního režimu přes ostře střežené hranice do Zlínského státu, mnoho z nich však cestu do ráje nepřežije. Dvacetiletý Miro se chce o útěk pokusit se svým kamarádem Jurajem, svádí však boj nejen s vlastním strachem, ale i svědomím. Emigrace by znamenala opustit milovanou mámu, která se kvůli nízkému sociálnímu kreditu navíc dostává do problémů s režimem. Miro tak stojí před nejtěžší volbou v životě: zůstat či odejít? Bezvýchodná situace jej dohání k zoufalému řešení.