Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
výstava

Pavel Škarka – Průmyslový design

Univerzitní galerie G18 připravuje novou retrospektivní výstavu, která bude věnována zlínskému designérovi a pedagogovi, profesoru Pavlu Škarkovi (1942–2014). Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 7. prosince od 18 hodin, výstava potrvá až do 8. února 2023.

Výstava přiblíží tvorbu Pavla Škarky od studia v detašovaném ateliéru tvarování strojů a nástrojů VŠUP Zdeňka Kováře, kde po absolutoriu působil jako asistent a v 90. letech jej sám vedl. Tehdy už jako ateliér průmyslového designu. Profesor Škarka byl významným pedagogem FMK UTB, zakladatelem ateliéru průmyslový design a v letech 2002–2005 děkanem fakulty. Výstava představí jeho širokou tvorbu od designu drobných ergonomicky řešených ručních nástrojů, přes obalové materiály, až po návrhy strojů a dopravních prostředků. 

Ve své tvorbě se prof. Škarka rovněž věnoval produktům pro zařízení kuchyně, nádobám a obalovému designu, nábytku a dalším interiérovým prvkům. Nelze opomenout ani designérské návrhy nejrůznějšího nářadí, měřících přístrojů, tiskařských, dřevoobráběcích, řezačských a obuvnických strojů. Zabýval se také designem dopravních prostředků – s jeho jménem je spojen například návrh kabrioletu Škoda Felicia, motocyklu Dandy nebo motorových koloběžek, které získaly řadu ocenění. 

Více informací o výstavě a doprovodném programu najdete na webu galerie G18.

Fakulty a součásti

Zavřít