ocenění

Ostrov svobody získal Cenu české filmové kritiky

Režisér Petr Januschka se svým týmem získal za film Ostrov svobody Cenu české filmové kritiky za nejlepší krátký film. Ceny české filmové kritiky se rozdávají od roku 2010 a jsou druhým nejprestižnějším českým filmovým oceněním.

Film zasazený do roku 1983 je historicky největším studentským projektem ateliéru Audiovize. Hlavních  rolí se ujali Jiří Mádl a Judit Bárdos, kteří ztvárňují dva mladé lidi před třicítkou, Jindřicha a Evu, kteří se  potkávají na zájezdovém letu Československých aerolinií z Prahy do Havany. Oba vzpomínají na pionýrský tábor, kde se ve třinácti letech poznali a jejich stará náklonnost rychle ožívá. Škádlí se a polemizují o tom, co je skutečné dobrodružství a opravdová svoboda a každá odpověď, pohled či letmý dotek upevňují pouto, které mezi nimi znovu vzniká. Po romantické noci ale přichází chladné ráno nad Atlantikem, které oba nečekaně postaví před fatální životní rozhodnutí.

Film Ostrov svobody je nominován i na Cenu Magnesia v rámci Českého lva, výsledky se dozvíme na začátku března.