Nakliku – další pomůcka zamezující šíření koronaviru

Speciální plastový nástavec, díky němuž lze dveře s klikou otevírat předloktím, míří do sériové výroby.

Druhým nejrozšířenějším způsobem přenosu koronaviru po kapénkové infekci je dotyk rukou. Na problematiku otevírání dveří, respektive zamezení dotyku dlaně s klikou či madlem, se zaměřili v ateliéru Produktový design FMK. „S pomocí kolegů jsme během pár hodin vyrobili první prototyp,“ popisuje vznik nápadu jeho autor a vedoucí ateliéru, doc. Vladimír Kovařík, který následně oslovil in-store komunikační agenturu Dago s nabídkou spolupráce. Díky principu svého využití získal tento drobný vynález název „Nakliku“. Jedná se tak už o druhou pomůcku k otevírání dveří, která vznikla na půdě ateliéru Produktový design (o nástavci Namadlo se dočtete zde).

Technicky nejde o nic složitého. „Nástavec vyrábíme z pružného čirého plastu. Pomocí stahovací pásky se snadno připevní na kliku. Když někdo potřebuje dveře otevřít, nemusí na kliku sahat rukama, ale na nástavec položí předloktí a jednoduchým pohybem ho stlačí dolů. Tím se dveře otevřou. Nakliku ocení především v lékařských a sociálních zařízeních a na dalších a místech, kde se pohybuje velké množství lidí,“ popisuje Martin Vorel ze společnosti Dago, která zajišťuje technologii výroby nástavce i distribuci do míst, kde ho potřebují.

Nástavec pasuje na všechny typy klik. „Instalaci zvládne i méně zručný člověk. Nepotřebuje ani šroubovák, ani žádné šroubky a podložky. Nástavec zároveň splňuje všechny bezpečnostní normy,“ ubezpečuje Vladimír Kovařík.

Nakliku zatím testují v několika nemocnicích a sociálních zařízeních. „Materiálové zpracování je na vysoké úrovni. Nástavec nepraská, ani se nedeformuje. Například na ambulancích, kde se denně vystřídá mnoho lidí, využíváme novinku naplno. Nápad vnímáme jako smysluplný příspěvek ke zlepšení hygienicko-epidemiologických poměrů na naší interní klinice.“ hodnotí pilotní instalaci na interně Thomayerovy nemocnice lékař Jakub Kostka. O nástavec projevili na základě pozitivních referencí zájem i na tamní chirurgii a rovněž v několika pavilonech léčebny dlouhodobě nemocných, kam právě směřuje další dodávka.

Také pilotní instalace v Domově seniorů Pod Kavčí skálou v Říčanech u Prahy zaznamenala pozitivní zpětnou vazbu slovy ředitele zařízení Ing., Bc. Václava Bráchy, MBA: „Zpočátku klientům chvíli trvalo, než se naučili adaptéry používat, po krátkém čase ale fungují bez potíží. U zaměstnanců byl proces adaptace rychlý. Dnes jsou již adaptéry nedílnou součástí našich preventivních opatření proti případným nákazám.“

Na základě pozitivního ohlasu z pilotních instalací je již Nakliku k dipozici dalším nemocnicím, úřadům, domovům pro seniory a jiným podobným organizacím. „Pokud by o Nakliku měl kdokoliv zájem už teď, může nás kontaktovat prostřednictvím našeho webu. Zatím uvedeným zařízením dodáváme do vyčerpání zásob zdarma. Následně budou adaptéry k dispozici za výrobní náklady. A pokud by si chtěl Nakliku někdo vyrobit sám, nebo pro potřebné ve svém okolí, na stránkách https://www.dago.cz/nakliku-adapter-na-kliky-pro-otevirani-dveri-loktem-v-obdobi-covid-19/ jsme zpřístupnili výrobní postup včetně technických výkresů, “ dodává Daniel Jesenský z firmy Dago.