Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
výstava

FMK na Milan Design Week

Studenti z FMK společně s dalšími čtyřmi univerzitami z celého světa představí výstavu Identita na prestižním mezinárodním designovém festivalu Milan Design Week, od 16. do 21. dubna 2024.

Fakulta multimediálních komunikací míří s 35 studenty z osmi různých ateliérů do města designu na festival Milan Design Week prezentovat výstavu Identita. „Vybrané projekty jsou do značné míry generační výpovědí mladých designérů, kteří čelí řadě nových výzev: od hledání cest k udržitelnosti, zkoumání potenciálu či rizik nových technologií, až po objevování vlastního tvůrčího já. Proto zde v široké paletě originálních autorských přístupů nacházíme jak ozvuky tradic a historie, tak i vize možných budoucích cest designu a vizuální kultury,“ popisuje výběr prací kurátor výstavy Mgr. Vít Jakubíček, Ph. D. Na výstavě se také podílí Masarykova univerzita, Technická univerzita ve Zvolenu, National Taipei University of Technology a University of Algarve.

Téma Identita je vlastní živoucí podstatou všech studentských prací a utváří jejich jedinečný charakter. Diana Randjaková, studentka ateliéru Digitální design, se ve své práci zaměřila na zrod identity AI a poukázala na to, jak jednoduše by si mohla umělá inteligence vytvořit svou vlastní identitu. Studentka produktového designu Veronika Fejtová představila českou kulturní identitu prostřednictvím vybraných témat z oblasti gastronomie, když navrhla sadu porcelánových talířů, na nichž grafika zobrazuje typická národní jídla.

Tvůrčí a inspirativní Zlín

Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží pro pozvané hosty 17. dubna 2024 v 19:00 v budově Generálního konzulátu České republiky v Miláně, který se stal hlavním partnerem projektu. Samotná výstava bude pro návštěvníky festivalu k vidění v Porta Venezia District od 16. do 21. dubna v časech 1017 hodin. Prostřednictvím rozšířeného projektu Identita, který byl v původní podobě představen na Algarve Design Meeting v portugalském Faru a na mezinárodním festivalu designu v polské Lodži, umělecká fakulta ze Zlína chce celé Evropě představit město Zlín a celý region jako inspirativní místo, které vytváří jedinečné tvůrčí podhoubí pro rozvoj mladých nadaných studentů působících v řadě kulturních a kreativních odvětví. Milánská prezentace je finančně podpořena městem Zlín a Zlínským krajem.

„Invence neboli kreativita a podnikavost jsou klíčové vlastnosti typicky spjaté se Zlínem. Jsme rádi, že studenti z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati mají takovou kvalitu, aby se se svými pracemi mohli vydat na tak prestižní festival, jako je Milan Design Week. Do budoucna chceme, aby byl Zlín jedním z center kreativního průmyslu, potenciál rozhodně má, proto jsme se rozhodli výstavu studentů finančně podpořit,“ sdělil primátor statutárního města Zlína Jiří Korec.

Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně už přes 20 let vychovává designéry, filmaře, fotografy a odborníky na komunikaci a arts management. Studenti a pedagogové ze 14 uměleckých ateliérů a Ústavu marketingových komunikací každý rok připravují kulturní projekty, které oživují dění nejen ve Zlíně.

Více informací o projektu se můžete dozvědět na webových stránkách Identita: https://identityproject.cz/

Fakulty a součásti

Zavřít