akce fmk

Fashion Revolution Week v G18

Zlín již podruhé ovládne módní revoluce. Mezinárodní akce Fashion Revolution Week se letos v univerzitní galerii G18 koná od pondělí 22. do neděle 28. dubna 2024. Fashion Revolution je mezinárodní iniciativa, která vznikla v Londýně, v přímé reakci na pád bangladéšské oděvní továrny Rana Plaza, 24. dubna 2013.

Hlavním cílem Fashion Revolution je zvýšit ve společnosti povědomí o tom, jak funguje módní průmysl a jaké negativní dopady jeho fungování přináší. Kampaň rovněž usiluje o maximální možnou transparentnost dodavatelského řetězce oděvních značek.

Týden plný programu odstartuje pondělní akce Shop&Dance 22. dubna od 18 hodin, kde si návštěvníci budou moct prohlédnout práce studentstva ateliéru Design oděvu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Součástí showroomu bude i prodejní pop-up obchod pro milovníky lokální tvorby. Výstava i pop-up obchod budou otevřeny po celou dobu konání, od pondělí do neděle, vždy v čase 10–18 hodin.

Od pondělí do čtvrtka budou v dopoledních hodinách probíhat edukační workshopy pro základní a střední školy. G18 EduLab: módní ateliér přivítá Daniela Webera, spoluzakladatele značky Human Oddity, který žákům interaktivní přednáškou představí samotné hnutí Fashion Revolution a principy udržitelnosti. Kreativní část doplní studentka Ateliéru Textilní tvorby pražské UMPRUM Karolína Kopřivová.

Kreativní workshop pro veřejnost proběhne v úterý 23. dubna od 13 do 16 hodin. Pod vedením instruktorky Evy Hánělové se návštěvnictvo naučí dát druhý život záclonám a domácímu textilu, a to výrobou krajkových pytlíků na ovoce a zeleninu nebo malých i větších tašek. Vstupné na workshop je zdarma, pouze je nutné se registrovat na tomto odkazu.

Středeční podvečer vyplní filmové promítání dokumentárního snímku Westwood: Punk, Icon, Activist britské režisérky Lorny Tucker. Film mísí archivní záběry, překrásně rekonstruované sekvence a všeodhalující rozhovory s fascinující sítí spolupracovníků Vivenne Westwoodové. Sleduje návrhářku a boj o záchranu integrity její značky, jejích zásad a jejího odkazu v byznysu poháněném konzumem, ziskem a globální expanzí. Promítání proběhne v anglickém jazyce s českými titulky 24. dubna od 18 hodin, vstupné je opět zdarma.

V galerii se dlouhodobě věnujeme aktuálním tématům společnosti. Proto jsme se rozhodli stát se již podruhé součástí mezinárodní iniciativy a přidat se tak k boji za transparentnější módní průmysl,” říká manažerka galerie MgA. Eliška Janáková.

Celý program najdete na webu G18. Termín pro školní skupiny objednávejte na janakova@utb.cz