design oděvu

ADO na Mercedes-Benz Prague Fashion Week FW23

Na přehlídce v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week představí v neděli 16. dubna své kolekce i studentky z ateliéru Design oděvu.

Jarní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku FW23 se bude konat od 15. do 20. dubna 2023 v prostorách velké sázkové haly Chuchle Arena Praha a na dalších lokacích v Praze.

Studentky ADO a jejich kolekce

Anna Čerbačeská/ DO YOU SEE ME?
Každý barvy vidí jinak, to víme všichni. Ale někdo, na rozdíl od většiny, není schopen rozeznat dvě naprosto odlišné. Červená a zelená jsou nejčastějším příkladem. Vyskytuje se primárně u mužů, a to kvůli chromozomu X. Hlavní inspirací byl Ishihara test, nejznámější test na identifikaci této poruchy. Velikost modelů je pro jednodušší čitelnost nápisů, mají být takovými bannery. Jste schopni přesně identifikovat, co se na modelech píše? DO YOU SEE ME?

Dorota Kostelná/ „Ivan neblbni“
Kolekcia s názvom „Ivan neblbni“ je osobnou výpoveďou autorky, Doroty Kostelnej, ktorej otec sa aktívne zapájal do diania Nežnej revolúcie na Slovensku. Pestujeme si lásku k vlasti a nezabudnime na jej históriu. Povstali sme a keď bude treba povstaneme znova. Ivan neblbol, neblbni ani ty. Miluj svoj národ a oslavuj ho, nikdy nezabudni.

Tara Gugová/ Elis Island
Kolekcia v sebe nesie odkaz na masovú imigráciu do USA so zameraním na osoby prichádzajúce z východnej Európy. Ellis Island, ostrov v New Yorku, sa stal vstupnou bránou pre milióny prisťahovalcov. Keď sa títo ľudia ocitli v úplne novom prostredí, ich identitou sa stali veci, ktoré mali so sebou vrátane ich oblečenia. Človek vrhnutý do nového prostredia postupne prichádza o svoju kultúrnu identitu pokiaľ sa o ňu nestará. Autorské printy zobrazujú kontrasty osobnej kultúrnej identity jednotlivca a “nového sveta“. Tieto kontrasty sú prítomné aj vo formách a strihoch jednotlivých modelov, ktoré vychádzajú taktiež z formy ľudových krojov.

Kateřina Šeichová/ Rodinný kýč
Kolekce Kateřiny Šejchové  je inspirovaná rodinným dědictvím. Odráží se od světa show, světa velkoleposti a okázalosti. Její babička s dědou se živili jako artisti ve varieté. Už jako dítě ji učili, jak se předvést a neustále s ní vytvářeli nějaká vystoupení. Naučili ji milovat pozornost a vychutnávat si svou chvíli “slávy”.  V kolekci je okázalost a show převedena do běžného světa v nositelném oděvu.

Rozálie Zervanová/ Family Tree
Každý z nás má nějakou rodinnou historii, ale probádali jste ji do hloubky? Kolekce s názvem FAMILY TREE se zabývá autorčiným rodinným rodokmenem zmapovaným do 18. století. Hlavní inspiraci však nacházela v předmětech o něco mladších – a to fotografiích z přelomu 19. a 20. století, které se dochovaly díky pečlivému uchovávání a předávání z generace na generaci. Autorský potisk byl vytvořen na základě secesních kreseb květin, které byly součástí rodinného dědictví.

ado na mbpfw