módní přehlídka

ADO na Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2024

Studenti ateliéru Design oděvu  (ADO) opět připravují módní přehlídku na Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos uskuteční v Tyršově domě v Praze. Na přehlídce 19. dubna ve 21 hodin budou představeny kolekce studentů druhého ročníku.

Linda Minačíková – 9-5 LUX
Kolekcia s názvom 9-5 vznikla na tému Metamorfóza a bola inšpirovaná prvotným impulzom piesne Eugena Suchoňa – Metamorfózy, čo autorku kolekcie priviedlo do roku 1953. Inšpiráciu našla v prostredí pracovného odevu. Odev nebol nástrojom sebavyjadrenia ale skôr zaradením do skupín. Voľba luxusných prvkov bola neprijateľná, bledé farby nepraktické. Kolekcia zobrazuje metamorfózu pracovného odevu, doplneného o prvky streetwearu.

Pavel Mikliš – HOMMAGE À TOI
Kolekce HOMMAGE À TOI (Na tvoji počest) je inspirována konkrétní osobou a vztahem k ní. Prvotní myšlenky se ubíraly k vytvoření dezénu, který by nejlépe charakterizoval emoci, již v autorovi daná osoba vyvolává a jistým způsobem ji oslavil. Od prvotních geometrických návrhů postoupil k inspiraci u květin, kdy si kladl otázku, jaká květina je pro daný vztah signifikantní. Výsledkem je abstrahovaný narcis v plošném potisku, který je následně variován barvami a měřítkem samotných květů. Vytvoření pánské kolekce bylo bráno jako experiment a správná forma vyjádření pocitů, jež autor při tvorbě zažíval. Příběh kolekce spočívá ve vývoji mezilidského vztahu a jeho proměn. Hlavním zdrojem inspirace byla legenda o Narcisovi, která zrcadlí příběh o lidské sebereflexi, uvědomění a varuje před následky vlastních činů. Kolekce zhmotňuje Narcise v jednotlivých modelech, jež nesou odpovídající název. Je zde infiltrovaný i autorův vnitřní Narcis, který proces tvorby ovlivnil.

Sofia Blahútová – DEAR DIARY
Práca pod názvom DEAR DIARY nachádza inšpiráciu v knihe Tajný Denník Laury Plamerovej od Jennifer Lynchovej, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou autorkinho života. Práca pojednáva a zachytáva život knižnej postavy od dvanásteho do sedemnásteho roku života, ktorý končí tragicky. Denník s autorkou rastie a ovplyvnil jej pohľad na mnoho vecí a rozhodnutí už v mladom veku, keď po prvý krát knihu čítala.  Vývoj knižného príbehu a jeho gradáciu prepája autorka kolekcie s štyrmi archetypmi žien. Od nevinnej panny cez náročné teenagerské obdobie slobody po nespútanú ženu v mladom tele vrcholí smrťou.

Diana Gundová – FATHERHOOD
Vizuál kolekcie Fatherhood je inšpirovaný pracovným odevom autorkinho otca. Táto kolekcia kombinuje praktickosť a funkčnosť spolu s výraznými dizajnovými prvkami. Odevy sú koncipované tak, aby poskytovali funkčnosť, pohodlie a zároveň vynikali originálnym štýlom. Kolekcia poskytuje nový pohľad na každodenne využívané pracovné oblečenie.

Terezie Kožíková – VIDÍM TĚ
Barva duhovky je sice dána geneticky, ale nezůstává stejná. Mění se od narození až do stáří. Je běžné, že světlemodré oči novorozenců do prvních tří let života ztmavnou. To je dáno tvorbou melaninu a vlivem slunečního záření. Barvu očí rozdělujeme do čtyř základních barev – modré, zelené, hnědé a šedé. Nejběžnější zbarvení očí je barva hnědá, tu vlastní 90 procent populace. Naproti tomu je barva zelená, která je nejvzácnější a vlastní jí pouhé 2 procenta populace. Modré a šedé oči se pohybují na 8 procentech. Každá barva očí v nás lidech evokuje různé pocity a je k nim přiřazován i charakter. Kolekce převtěluje specifickou charakteristiku základních barev očí do modelů.