výstava

Pavel Dias, Jiří Eliška a Jan Regal vystavují fotografie i kresby v Alternativě

Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně připravila pro své dlouholeté akademické pracovníky Pavla Diase (*1938), Jiřího Elišku (*1948) a Jana Regala (*1938) na začátku ledna 2019 výstavu u příležitosti jejich životních jubileí.

Všichni tři patří ve svých oborech mezi respektované osobnosti. Pavel Dias svou fotografickou tvorbou akcentuje hluboce lidskou humanistickou fotografii, ať už jde o snímky všedního dne, fotografie zabývajícími se vztahem člověka a víry nebo reportáže z prostředí dostihových závodů. Diasovy fotografie ilustrovaly 20 let časopis Mladý svět. Jiří Eliška je spjat s kulturním podhoubím Brna, pro které vytvářel plakáty, např. pro Divadlo Husa na provázku nebo brněnskou rockovou scénu. Zároveň se po celou dobu věnoval kresbě a malbě: „Nikdy jsem tematicky neopustil svět žen, dívek, modelek, slečen, jen se měnila výtvarná forma a technické postupy. Vedle toho, zejména v posledních letech, kreslil portréty známých, přátel, kamarádů a zajímavých lidí. Jan Regal je představitelem generace tzv. klasické fotografické školy. Sám o sobě tvrdí: „Nejsem umělec, jsem fotografřemeslník. Moje fotografie, klasické, ne digitální, jsou svědkem toho, jak jsem se fotografií a fotografováním živil, někdy to bylo časově náročné – jindy zábavné. Dnes je všechno jinak, každý má telefon…, už se zapomnělo na negativ, positiv nebo diapositiv.“

Dias, Eliška i Regal jsou pedagogy Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a za dobu jejich pedagogického působení ve Zlíně se jim podařilo vychovat celou řadu úspěšných absolventů, kteří dnes v oboru fotografie, grafického designu a reklamy patří mezi profesionální špičku v České republice i na Slovensku.

Pavel Dias a Jan Regal se v minulosti podíleli nejprve na založení ateliéru Reklamní fotografie na Institutu reklamní tvorby a marketingových komunikací Fakulty technologické VUT v Brně se sídlem ve Zlíně a později byli i u jeho začlenění do Fakulty multimediálních komunikací na nově vzniklé Univerzitě Tomáše Bati. Oba jsou se Zlínem profesně spojeni i mimo svou pedagogickou činnost. Pavel Dias v padesátých letech začínal filmovou praxí u Karla Zemana ve filmových ateliérech na Kudlově a ve svých fotografických souborech se často vracel k baťovské zlínské architektuře. Fotografické práce Jana Regala jsou spojeny s Družstvem Fotografia Zlín, národním podnikem Svit, filmovými ateliéry a Divadlem pracujících v tehdejším Gottwaldově, se slušovickým Agrokombinátem – zkrátka je ve Zlíně doma. Jiří Eliška přišel do Zlína v roce 2005 z Brna, kde dlouhá léta učil na Masarykově univerzitě, ale se zlínským krajem má spojeno své úplně první zaměstnání hned po absolutoriu – začátkem 70. let totiž působil jako kastelán na zámku ve Vizovicích.

Fotografie Pavla Diase a Jana Regala spolu s portrétními i figurálními kresbami Jiřího Elišky budou ve zlínské Alternativě vystaveny od středy 9. ledna 2019. Vernisáž začíná v 17 hodin a výstava potrvá až do konce ledna.